Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 811 i 894).


Poseł Mirosław Pluta:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawiam Wysokiej Izbie stanowisko dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. nakłada na kraje Wspólnoty obowiązek stworzenia strategii morskiej, w naszym przypadku dotyczy to Morza Bałtyckiego, w celu osiągnięcia w roku 2020 dobrego stanu środowiska wód morskich. Każdy kraj Unii Europejskiej zgodnie z planem określonym w dyrektywie morskiej powinien dokonać transpozycji tejże dyrektywy do swojego systemu prawnego poprzez opracowanie i wdrożenie strategii morskiej przy współpracy z innymi państwami należącymi do tego samego zlewiska.

    Proponowany projekt ustawy dokonuje zmiany w istniejących ustawach wymienionych na wstępie oraz poszerza zarówno kompetencje, jak i zakres zadań istniejących organów. Nie jest tajemnicą, że nasze morze należy do grupy mórz najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Ten stan rzeczy wynika nie tylko z gęstego zaludnienia linii brzegowej i obszaru jego zlewni, ale również z jego naturalnych właściwości: jest morzem śródlądowym, ze słabą wymianą wód, stosunkowo niegłębokim. Poprawę środowiska morskiego Morza Bałtyckiego możemy osiągnąć przez działania ograniczające zanieczyszczenia pochodzące z działalności człowieka na lądzie i na morzu. Ochrona środowiska wód morskich ma zatem szeroki wymiar i powinna być prowadzona zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przy współudziale ministra właściwego do spraw środowiska, ministra właściwego go spraw gospodarki wodnej i ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.

    Wdrażanie dyrektywy morskiej odbywa się w głównej mierze przez, jak już wspomniałem, zmianę ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. W pozostałym zakresie - przez zmiany w ustawach: o Inspekcji Ochrony Środowiska z 1991 r., o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej z 1991 r., o ochronie przyrody z 2004 r. i o udostępnianiu informacji o środowisku z 2009 r. Projekt ustawy określa ramy kompetencyjne służące opracowaniu i wdrożeniu wszystkich elementów strategii morskiej. Pierwszym elementem tejże strategii jest wstępna ocena środowiska wód morskich, drugim - zestaw właściwości typowych dla dobrego stanu tych wód, trzecim - zestaw celów środowiskowych i wskaźników. Kolejnymi elementami są program monitoringu tych wód i krajowy program ochrony wód morskich. Składowe strategii stanowią zespoły działań opracowanych na podstawie wstępnej oceny stanu środowisk wód morskich. Osiągnięcie wszystkich założonych celów środowiskowych dla tych wód zależy głównie od jakości współpracy z właściwymi organami innych państw Unii Europejskiej związanych z regionem Morza Bałtyckiego.

    Projekt ustawy nie tylko przypisuje dodatkowe kompetencje i zadania właściwym organom związanym ze strategią, ale też zobowiązuje organy wymienione w projekcie ustawy do nieodpłatnego przekazywania danych niezbędnych do stworzenia strategii morskiej. Dane te posłużą głównemu inspektorowi ochrony środowiska między innymi do opracowania wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich. Według projektu ustawy to prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zajmie się zestawieniem dominujących presji i oddziaływań na wody morskie pochodzenia lądowego, natomiast minister właściwy do spraw gospodarki morskiej sporządzi zestawienie dominujących presji i oddziaływań na wody morskie pochodzenia morskiego, w tym pochodzenia antropogenicznego. Przykłady te wskazują, jakie mechanizmy w celu opracowania wszystkich elementów strategii morskiej wprowadza projekt ustawy, jeśli chodzi o innych ministrów właściwych, przypisując odpowiedzialność odpowiednim organom. Na przykład zestaw właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska ma zostać opracowany przez głównego inspektora ochrony środowiska, a zestaw celów środowiskowych dla wód morskich - przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w uzgodnieniu z ministrami właściwymi. Do niego należy również opracowanie krajowego programu wód morskich w koordynacji z innymi państwami Unii Europejskiej. Ostatnim elementem strategii morskiej jest opracowanie, wdrożenie i prowadzenie monitoringu wód morskich.

    Podobnie jak w przypadku poprzednich elementów strategii każde państwo opracowuje własny program monitoringu, ale zgodny z zasadą spójności, z programami innych państw Unii Europejskiej. Aktualizacja poszczególnych elementów strategii następuje co 6 lat, licząc od 2012 r.

    Projektowana ustawa zakłada, że dobry stan środowiska należy osiągnąć, jak już wspomniałem, do 2020 r. Mając nadzieję, że tak się stanie, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera złożony projekt. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Mirosław Pluta - Wystąpienie z dnia 23 listopada 2012 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także: