Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Po raz ostatni dzisiaj będę składał oświadczenie w sprawie naszego pakietu dla przedsiębiorców, który przedstawiliśmy 13 października w Krakowie.

    Trzecim filarem jest innowacyjność.

    Innowacyjność jako kryterium w przetargach publicznych. Jedną z barier dla rozwoju innowacyjności w Polsce jest wciąż za małe zainteresowanie kupowaniem innowacyjnych produktów i rozwiązań. W kreowaniu popytu istotną rolę powinien odegrać sektor publiczny. Niestety dziś zazwyczaj jedynym kryterium w przetargach publicznych jest cena oferty. To znacznie ogranicza szanse firm, które proponują innowacyjne, ale często droższe rozwiązania. Dlatego zmienimy Prawo zamówień publicznych tak, żeby jednym z najważniejszych kryteriów w procedurach przetargowych był stopień innowacyjności proponowanych rozwiązań, technologii i materiałów. Dzięki temu małe, ale wyróżniające się innowacyjnością firmy będą miały znacznie większe szanse na uzyskanie zamówień publicznych. Zyska na tym także jakość inwestycji i późniejsze koszty ich eksploatacji.

    Finansowe wsparcie na starcie. W tle większości światowych sukcesów firm innowacyjnych znajduje się sposób ich finansowania, czyli fundusze venture capital. Są to wyspecjalizowane instytucje, których kapitał pochodzi od inwestorów sektora prywatnego, firm i osób prywatnych. Ich wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć jest szczególnie pożądane na dwóch etapach, przede wszystkim w fazie pre-seed, czyli wtedy gdy jest tylko pomysł, ale jeszcze nie ma firmy. Wtedy niemożliwe jest jeszcze pozyskanie kredytu bankowego, a środki są potrzebne na założenie firmy, wstępne badania rynkowe, stworzenie biznesplanu i tym podobne. W Polsce również rodzą się innowacyjne pomysły na biznes, jednak ciągle jeszcze ich realizacja jest trudna, jeśli nie ma się własnego kapitału albo wsparcia rodziny. Rolą władz jest więc przyciąganie funduszy venture capital do Polski, a także wsparcie ich tworzenia w kraju. Stworzymy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej specjalne działanie w ramach Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝ z budżetem około miliarda euro.

    Trzy - reforma systemu edukacji na poziomie podstawowym i średnim. Innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy mogą budować tylko ludzie przedsiębiorczy i kreatywni. Te cechy i umiejętności należy wykształcać od jak najmłodszych lat, już na etapie szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Dzisiejsza szkoła tego nie uczy - nacisk na indywidualizm, sztywne i sztampowe sposoby i programy nauczania, odtwórczy sposób uczenia się nie sprzyjają wykształceniu kreatywności. Oczywiście w każdej szkole można znaleźć nauczycieli, którzy już w obecnym systemie potrafią prowadzić zajęcia uczące pracy w grupach i wykształcające zdolność samodzielnego myślenia i kreatywność. Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości. Dlatego zmienimy system nauczania w taki sposób, żeby uczniowie częściej pracowali w małych grupach, na zasadach projektowych. Do programu nauczania wprowadzimy naukę technik uczenia się i organizacji pracy. Na wzór sprawdzonej już praktyki na uczelniach wyższych wprowadzimy system oceniania nauczycieli przez uczniów oraz system obiektywnych ocen skuteczności nauczycieli na podstawie wyników uczniów. Wprowadzimy system nagród dla nauczycieli, żeby nagradzać najlepszych, a pozostałych motywować do bardziej wytężonej pracy. Wprowadzimy także, na wzór fiński, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez szkoły, w ograniczonym zakresie i na prostych zasadach. W tę działalność angażowani będą uczniowie. Pod kierunkiem nauczyciela będą np. pisać, a potem realizować biznesplan pozyskania funduszy na szkolną wycieczkę. Rozbudujemy również system stypendialny dla najlepszych uczniów i rozszerzymy go na szkoły gimnazjalne.

    Punkt czwarty - reforma szkolnictwa wyższego. Dzisiejsze uczelnie wyższe, poza niewieloma wyjątkami, kształcą teoretyków, którzy dopiero po studiach muszą douczać się, żeby zostać pełnowartościowymi pracownikami. Dlatego zreformujemy szkolnictwo wyższe w taki sposób, by kierunki studiów były w znacznie większym stopniu powiązane z zapotrzebowaniem rynku na określonych specjalistów. Wprowadzimy obowiązkowy na wszystkich kierunkach przedmiot przedsiębiorczość, na którym praktycy biznesu będą uczyć, jak zakładać i prowadzić własną firmę. Ograniczymy ilość zajęć wykładowych na rzecz praktycznych - seminariów, laboratoriów, staży i prac projektowych. Wprowadzimy ścisłe powiązanie praktyk zawodowych z programem nauczania, m.in. nową formę zatrudnienia osoby pracującej w ramach praktyk studenckich. (Dzwonek) Już dziś ogromna część...

    Panie marszałku, proszę o 30 sekund.


Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję.

    Już dziś ogromna część studentów podejmuje pracę zarobkową podczas studiów i często jest ona zupełnie niezwiązana ze studiowanym kierunkiem. Dlatego wprowadzimy rozwiązanie anologiczne do staży absolwenckich. Dzięki niemu pracodawcy na mocy umowy z uczelnią i wojewódzkim urzędem pracy będą mogli zatrudniać na koszt państwa studentów na dłuższy, nawet kilkuletni, okres w ograniczonym, dostosowanym do toku studiów wymiarze czasu pracy.

    I ostatni punkt - więcej inkubatorów przedsiębiorczości. Inkubatory przedsiębiorczości to doskonały bodziec do założenia firmy, zwłaszcza w przypadku najmłodszych przedsiębiorców - świeżych absolwentów uczelni wyższych. Minimum formalności, wsparcie organizacyjne i opieka prawna dają cieplarniane warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej. Ale inkubatorów jest wciąż mało. Stworzymy mechanizmy, dzięki którym ich liczba wzrośnie w sposób istotny, przez co zwiększy się także liczba polskich firm. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 23 listopada 2012 roku.


79 wyświetleń