Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o uchwale Senatu w sprawie ustawy o odpadach (druki nr 974 i 982).


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o odpadach.

    Każda zmiana, która utrudnia życie gospodarcze przedsiębiorców, jest szkodliwa dla państwa, jest szkodliwa dla jego obywateli, szkodliwa dla rozwoju gospodarczego i osłabia naszą kondycję w walce z nadchodzącym kryzysem. Analizując propozycje poprawek Senatu, Klub Poselski Ruch Palikota nie może zgodzić się na poprawki 7., 9, 20. i 23., nad którymi będzie głosowanie łączne. Dotyczą one tak naprawdę wyeliminowania metod alternatywnych unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych.

    Ta ustawa miała wyeliminować nielegalne praktyki opisane na łamach prasy i w telewizji, takie jak przerzucanie zakaźnych odpadów medycznych z jednej spalarni do drugiej, składowanie odpadów w ilości ok. 150 ton w niezabezpieczonej wiacie w spalarni w Krakowie czy nielegalne magazynowanie odpadów na prywatnej parceli. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej ilości instalacji do unieszkodliwiania odpadów. Nie powstają też nowe instalacje do ich spalania. Niestety każda próba budowania spalarni powoduje społeczny sprzeciw wynikający z obawy, że spalarnie te będą zatruwać atmosferę. Świadczy o tym choćby fakt, że od 12 lat nie można znaleźć lokalizacji dla spalarni odpadów niebezpiecznych będącej we władaniu Ministerstwa Środowiska, zakupionej za kwotę ponad 11 mln zł ze społecznych pieniędzy w ramach programu Phare, która obecnie rdzewieje w magazynach Bumaru-Łabędy.

    To właśnie dopuszczenie metod alternatywnych pozwoli na uruchomienie dziesiątek małych instalacji znajdujących się w szpitalach, zakupionych za publiczne pieniądze, które do marca 2011 r. mogły być stosowane do unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych, a które obecnie stoją i niszczeją. Dzięki tym i innym instalacjom, w które zainwestowali prywatni przedsiębiorcy, rozsianym po całym kraju możliwe będzie znaczne skrócenie drogi od wytwórcy odpadów do instalacji unieszkodliwiającej, z zachowaniem zasady bliskości. I tu trzeba wspomnieć o sepsie - ta kwestia pojawiła się przy okazji obrad Senatu - gdzie konieczna jest szybka reakcja i skrócenie drogi od źródła wytworzenia zakaźnych odpadów medycznych do miejsca ich unieszkodliwienia, czemu ma służyć ta zasada w działaniu metod alternatywnych.

    Jedynie na budowę instalacji alternatywnych do unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych istnieje obecnie przyzwolenie społeczne ze względu na ich bezemisyjność. Odpady medyczne unieszkodliwia się jedną z wybranych metod alternatywnych. Zakaźne odpady medyczne po odkażeniu przestają być odpadami niebezpiecznymi, a więc nie zagrażają nikomu, nie zagrażają życiu. (Dzwonek)

    Już kończę, panie marszałku.

    Mogą być przetwarzane na paliwo alternatywne i spalane w piecach cementowniczych w temperaturze powyżej 1200° C w alkalicznej atmosferze bez powodowania emisji zanieczyszczeń.

    Pragnę podkreślić, że aby uporządkować gospodarkę odpadami medycznymi, zlikwidować obecną patologię, konieczne jest dopuszczenie innych niż spalanie metod unieszkodliwiania odpadów medycznych. Dopuszczenie tylko jednej metody termicznego przekształcania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych zamyka drogę do dalszych badań nad opracowywaniem skutecznych metod unieszkodliwiania odpadów i stanowi ograniczenie konkurencji mające znaczący wpływ na finanse publiczne.

    Dlatego Klub Poselski Ruch Palikota będzie głosował przeciwko poprawkom 7., 9., 20. i 23. Zachęcamy do tego również tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad ich odrzuceniem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 13 grudnia 2012 roku.


159 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy