Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Przede wszystkim chciałbym podziękować za zwrócenie uwagi na ten właśnie obszar aktywności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w ostatnich latach stał się szczególnie ważny, stał się przedmiotem decyzji o charakterze organizacyjnym, logistycznym, a nie tylko tych, o których pan poseł przed chwilą powiedział.

    Stworzyłem cztery centra kompetencji, które zajmują się różnymi obszarami digitalizacji. Centra kompetencji powstawały w latach 2008-2012. Należą do nich: Narodowe Archiwum Cyfrowe, które zajmuje się przede wszystkim dokumentami występującymi najczęściej w pojedynczych egzemplarzach, Biblioteka Narodowa, która zajmuje się przede wszystkim księgozbiorem, książkami, ale także, co ważne, starodrukami, Narodowy Instytut Dziedzictwa, który powstał przez przekształcenie KOBiDZ-u i zajmuje się zabytkami ruchomymi i nieruchomościami - zabytkowymi oczywiście, a także Narodowy Instytut Audiowizualny, który zajmuje się przede wszystkim archiwami czy zasobami archiwalnymi zawierającymi relacje z wydarzeń artystycznych obejmujących bardzo różne dziedziny sztuki. Są to wydarzenia filmowe, muzyczne i inne.

    Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące naboru, to ten rok jest pierwszym pełnym rokiem, w którym taki nabór się odbył. Natomiast następny rok jako kolejny będzie stwarzał szansę wykorzystania także tych doświadczeń, o których pan poseł przed chwilą powiedział.

    Jakie są kryteria? Pierwsze i najważniejsze kryterium to efektywność i jakość. Przyjmujemy wnioski, które będą gwarantowały właściwą wydajność w procesach digitalizacyjnych, ale też będą dawały szansę uzyskania wysokiej jakości rozdzielczości, jakości odtworzeniowej, w niektórych wypadkach ratunkowej, zabezpieczającej określone materiały. To jest ten pierwszy najistotniejszy punkt.

    Drugi. Każda instytucja, która stratuje w tym programie, powinna mieć przygotowaną strategię na następne lata. Powinien to być okres minimum trzech lat, co daje szansę startującym w konkursie.

    Trzeci element, z mojego punktu widzenia niezwykle istotny, a trochę lekceważony - przedmiot digitalizacji musi zostać udostępniony do użytku publicznego. Czyli ci, którzy digitalizują określone zasoby, muszą się potem tym zasobem digitalizacyjnym podzielić z publicznością, z odbiorcami.

    Jeżeli chodzi o dofinansowanie, to państwowe instytucje narodowe mają szansę na uzyskanie 100-procentowego dofinansowania, instytucje samorządowe mają szansę uzyskać do 80% dofinansowania, zazwyczaj jest to 80%.

    Jeżeli chodzi o uprawnione podmioty, to w tym programie występują, podkreślam, w tym programie, państwowe instytucje narodowe, jak również instytucje współprowadzone, instytucje samorządowe. Dla instytucji NGOs program dotyczący procesów digitalizacyjnych, mając wspomóc tego typu działania zbudowany jest odrębnie, nie w ramach wieloletniego programu rządowego.

    Jeżeli chodzi o środki finansowe przeznaczone poza konkursem w ramach tego wieloletniego programu rządowego, to wygląda to tak. Narodowy Instytut Audiowizualny ma szansę uzyskać do 20 mln zł w ciągu pięciu lat. Jeżeli chodzi o Bibliotekę Narodową - jest to ok. 6 mln, Narodowe Archiwum Cyfrowe - dokładnie 6,4 mln, natomiast Narodowy Instytut Dziedzictwa prawie 6 mln. Jeżeli chodzi o wydatki globalne, to na rok 2012 jest to 25 mln zł, na rok 2013 - również 25 mln, w poprzednim roku było mniej.

    Podmioty, które zgłosiły się do tej pory i już realizują projekt, to 39 podmiotów plus jeden współprowadzony. Blisko połowa to instytucje samorządowe, z czego bardzo się cieszę. Od razu powiem, że dostęp do tych środków finansowych, które są zapewnione w programach wieloletnich, daje szansę realizacji bardzo różnych projektów.

    Ponieważ pan poseł zadał pytanie, co digitalizujemy, co tak naprawdę byłoby do pokazania, w ramach ilustracji podam kilka przykładów z paru dziedzin, aby było mniej więcej wiadomo, jaki zakres objęty jest tym projektem. Digitalizujemy oczywiście zasób filmowy - ten, który uznajemy za najcenniejszy. W ramach programu, nie wieloletniego programu rządowego, tylko PO IiŚ, realizujemy przede wszystkim takie działania, jak ratowanie i digitalizowanie, przenoszenie na nośniki cyfrowe filmów przedwojennych - wszystkich tych, które udało się przechować i uratować. Natomiast jeżeli chodzi o kino powojenne po 1945 r., to są tu najważniejsze filmy, m.in.: Krzysztofa Zanussiego ˝Struktura kryształu˝ i ˝Iluminacja˝, Kieślowskiego ˝Amator˝, ˝Krótki film o zabijaniu˝ i ˝Krótki film o miłości˝, Kazimierza Kutza na przykład ˝Milczenie˝, Munka ˝Człowiek na torze˝, Krauzego ˝Dług˝, Machulskiego ˝Szwadron˝, Marczewskiego ˝Dreszcze˝. To są przykłady, które mogę podać w tej chwili, bo w ich przypadku proces digitalizacji jest albo zaawansowany, albo został już zakończony. Oczywiście mamy inne filmy, które zostały także zdigitalizowane, ale wymieniając poszczególnych reżyserów, chciałem pokazać, jakie filmy podlegają w tej chwili digitalizacji.

    Jeżeli chodzi o czasopisma, jest na przykład ˝Kurier codzienny˝ wydawany pomiędzy rokiem 1925 a 1938. Digitalizujemy go w całości. Taki wniosek do nas przyszedł, został zaakceptowany. Jest ponad 6 tys. skanów pochodzących z archiwów warszawskich dotyczących odbudowy stolicy, wszystko to, co znajduje się w Warszawie. Jest to niezwykle cenne, niezwykle ciekawe. Bardzo zależy nam na tym, aby pokazać, jak wyglądała odbudowa Warszawy, by było to dostępne. To jest, podkreślam, ponad 6 tys. skanów. Są rzeczy niszowe, mało znane, jak figurki biskwitowe. Mało kto wie, co to są figurki biskwitowe, ale to właśnie pokazuje, jaki zakres kompetencji posiadamy w tej materii. (Dzwonek)

    Już kończę. Jeżeli chodzi o to, co zostało już zdigitalizowane, jest to na przykład 38 tys. książek, w tym cała literatura klasyczna polska, czyli ta, która jest związana z lekturami, ale też wolne lektury, realizowane przez podmiot NGO w ramach popularyzacji i udostępniania tego wszystkiego, co służy także procesom edukacyjnym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Bogdan Zdrojewski - Zapytanie z dnia 11 października 2012 roku.


40 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Maintaining our channels of communication open, resuming dialogue, working for coming closer to each other
Minsk 19 June 2015. I have led the 8 MEPs strong European Parliament standing delegation on its...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Utrzymanie otwartych kanałów komunikacji, wznowienie dialogu, praca na rzecz wzajemnego zbliżenia.
Podsumowanie dwudniowej wizyty Delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Białorusią,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Priorytety komisji Kultury w budżecie UE na rok 2016
Podczas dwudniowego posiedzenia komisji Kultury w Parlamencie Europejskim europoseł Bogdan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

The release of six political prisoners in Belarus
I welcome with satisfaction the decision of President Lukashenko to release six political prisoners...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Nadwyżka słów, deficyt treści, ogromny hałas… [BLOG]
Pytany przez dziennikarza, czego jest za wiele, w czym „podaż zdecydowanie przewyższa popyt”...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy