Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 835 i 878).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko dotyczące pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 835).

    Omawiany dzisiaj projekt ustawy jest pokłosiem całkowitego załamania się sytuacji w zakresie projektów informatycznych państwa realizowanych w ramach 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝. Omawiano tutaj ten temat już szeroko.

    Skutkiem braku postępu w realizacji projektów informatycznych, zwłaszcza projektu dotyczącego karty ID, jest konieczność zmiany zapisów ustawy o ewidencji ludności i ustawy o dowodach osobistych. Mimo upływu czasu i wielu analiz, które były prowadzone przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych, przez Wysoką Izbę, nadal dyskutujemy, jakie dane winny być zawarte w nowych dowodach osobistych, dowodach, których de facto nie będzie.

    Warto przypomnieć, że system budowany w ramach projektu ˝pl.ID - polska ID karta˝ zakłada gromadzenie danych o osobach fizycznych i dokumentach w trzech rejestrach państwowych. Pierwszy rejestr, tzw. PESEL, Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, ma być zasilany bezpośrednio przez organy tworzące dane, czyli kierowników urzędów stanu cywilnego, a system ma umożliwić wprowadzenie danych do tego rejestru w czasie rzeczywistym. Chodzi o to, by rejestr PESEL zawierał dane potrzebne innym organom administracji do wykonywania ustawowych zadań. Drugi rejestr, czyli rejestr dowodów osobistych, ma zastąpić ogólnokrajową ewidencję wydawanych i unieważnianych dowodów osobistych. Jak przedstawiono nam na posiedzeniu komisji administracji wiosną tego roku, ten rejestr, jeśli idzie o etap budowy, jest jeszcze na etapie koncepcji. Trzeci rejestr, czyli Centralny Rejestr Aktów Stanu Cywilnego, nie ma w ogóle podstaw prawnych i nie przewidziano też kosztów jest utrzymania.

    Chcę powiedzieć, że tylko pełna integracja rejestrów państwowych daje gwarancję efektywnego wykorzystania elektronicznego dowodu osobistego. Integracja wymienionych systemów czy rejestrów i wprowadzenie elektronicznego dowodu osobistego są uzależnione od realizacji projektu ˝pl.ID - polska ID karta˝ w ramach programu operacyjnego, stąd zmiana terminu wejścia w życie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych na dzień 1 stycznia 2015 r. jest oczywista i konieczna.

    Projekt ustawy przewiduje również przesunięcie terminu zniesienia obowiązku meldunkowego na 1 stycznia 2016 r. Omawiany dziś projekt ustawy dokonuje również zmiany w zakresie dowodu osobistego, co oznacza, że jak na razie - tak jak wcześniej powiedziałem - możemy zapomnieć o elektronicznym dowodzie osobistym, któremu tak wiele czasu poświecono w tej Izbie.

    Ponieważ jesteśmy świadkami wycofania się przez ministerstwo cyfryzacji z wielu ambitnych zakładanych celów informatycznych i przyznania się do złej konstrukcji projektów informatycznych, zakończonych często działaniami korupcyjnymi, pozostaje nam tylko zgodzić się na wydłużenie terminu wejścia w życie omawianej dzisiaj ustawy, która w kilku sytuacjach ułatwia życie naszym obywatelom, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie meldunkowe. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


367 wyświetleń