Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 802).


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Dziękuję pani minister Annie Wypych-Namiotko za tak precyzyjne i dokładne wyjaśnienie istoty i potrzeby zmian w ustawie o podatku tonażowym. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Ustawa o podatku tonażowym weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r., a wejście w życie tej ustawy miało na celu powstrzymanie niekorzystnego zjawiska przenoszenia zarejestrowanych w Polsce statków polskich armatorów do rejestrów innych państw oraz przywrócenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw żeglugowych. Niestety jednoczesny brak pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o uznaniu podatku tonażowego za dozwoloną pomoc państwa spowodował, że polscy armatorzy z bardzo wielką rezerwą odnieśli się do stworzonej im możliwości wyboru tej formy opodatkowania, głównie oczywiście dlatego, że gdyby taką formę wybrali, otrzymaliby niedozwoloną pomoc publiczną i mogłoby to grozić nakazem jej zwrotu przez armatorów wraz z odsetkami. Komisja Europejska, wydając w dniu 18 grudnia 2009 r. decyzję nr C 34/07, rzeczywiście uznała, że podatek tonażowy w Polsce jako forma pomocy publicznej będzie zgodny z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej, wszakże pod warunkiem wprowadzenia zaleconych zmian w dotychczasowej ustawie.

    Ze względu na ograniczony czas mojego wystąpienia zwrócę w nim uwagę tylko na niektóre, ale bardzo ważne i istotne aspekty zmian. Cztery z pięciu przedstawionych w uzasadnieniu, zawartych w druku sejmowym nr 802, zastrzeżeń, zaleceń Komisji Europejskiej zostały uwzględnione. W rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym są zaproponowane odpowiednie rozwiązania. W odniesieniu do zastrzeżenia dotyczącego wypełniania obowiązków w zakresie warunków pracy i życia marynarzy na statku należy wskazać, że w dniu 27 grudnia 2011 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dokonał ratyfikacji konwencji MLC z 2006 r.

    Bardzo ważną zmianą w ustawie o podatku tonażowym jest zagwarantowanie podatnikowi możliwości rozliczania się w tej formie przez okres pełnych 10 lat bez względu na wybór roku złożenia deklaracji o opodatkowaniu się tym rodzajem podatku. Gwarantuje to również podatnikowi możliwość rozliczania się w tej formie opodatkowania przez okres kolejnych 10 lat.

    Ustawa o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw dokonuje także ważnych, istotnych zmian pojęciowych, wprowadzając pojęcie przedsiębiorcy żeglugowego oraz określenie ˝morze terytorialne˝ zamiast ˝wody terytorialne˝.

    Biorąc pod uwagę wszystkie propozycje zmian zawartych w omawianym projekcie ustawy, należy stwierdzić, że założony cel powstrzymania niekorzystnego zjawiska przenoszenia zarejestrowanych w Polsce statków polskich armatorów do rejestrów innych państw pod tzw. tanie bandery i przywrócenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw żeglugowych dzięki uchwaleniu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw zostaną osiągnięte.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera rządowy projekt proponowanej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 24 października 2012 roku.


160 wyświetleń

Zobacz także: