Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 13 października w Krakowie odbył się Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który został zorganizowany przez Ruch Palikota. W dniu dzisiejszym chciałbym odnieść się do tego i pokrótce przedstawić główne założenia, jak również projekty, które w najbliższym czasie nasz klub będzie przedstawiał.

    Kiedy zająłem się polityką, musiałem zrezygnować z biznesu, ale przez wiele lat byłem jednym z wielu polskich przedsiębiorców. Dziś trudniej utrzymać się na rynku. Polski przedsiębiorca spędza około 296 godzin rocznie na wypełnianiu formularzy podatkowych. Chcąc zainwestować w nową siedzibę czy halę produkcyjną, musi czekać średnio około 300 dni na załatwienie wszelkich formalności. Z kolei samo założenie firmy zajmuje około jednego miesiąca. To musi się zmienić. Małe i średnie przedsiębiorstwa są podstawą polskiej gospodarki. To przede wszystkim one dają Polakom pracę i generują prawie połowę naszego PKB. Dlatego Ruch Palikota przygotował pakiet rozwiązań, które likwidują bariery rozwoju przedsiębiorczości. Chcemy obniżyć podatki, przyspieszyć i uprościć procedury administracyjne, a część z nich całkowicie zlikwidować. Chcemy zmienić prawo tak, żeby państwo wspierało, zaznaczam - wspierało, a nie przeszkadzało w prowadzeniu własnego biznesu. Byliśmy przedsiębiorcami i dlatego wiemy, że na co dzień działacie nie dzięki pomocy państwa, a raczej wbrew barierom, które państwo tworzy.

    Chciałbym przedstawić państwu pakiet rozwiązań, które pomogą firmom się rozwijać. Stworzyliśmy go razem z wami. Setki spotkań, rozmów, konsultacji naszych pomysłów, tysiące wypełnionych ankiet - to wszystko sprawiło, że to państwo jesteście współautorami tych rozwiązań. Serdecznie dziękujemy wam za pomoc. Byliście państwo zgodni. To, co najbardziej wam na co dzień przeszkadza, to przerost biurokracji i zbyt długo trwające i skomplikowane urzędowe procedury, a czasem wręcz niechęć urzędników państwowych. To także za wysokie podatki i składki oraz zbyt często się zmieniające i zawiłe prawo podatkowe. Dlatego pierwsze dwa z trzech filarów naszego pakietu - ˝Przyjazna administracja˝ i ˝Podatki˝ - pozwalają rozwiązać te problemy. Trzeci filar naszego pakietu to rozwiązania, które poprawią innowacyjność polskiej gospodarki.

    W dłuższej perspektywie nasze firmy nie są w stanie konkurować z Chińczykami czy z Hindusami niskimi kosztami pracy. To, czym możemy wygrywać, to nasza kreatywność - innowacyjne pomysły i technologie. To trzeci krok do rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

    Jedną z najczęściej wymienianych barier w działalności polskich przedsiębiorców są nadmierne obciążenia podatkowe i parapodatkowe. Chodzi o zarówno wysokie podatki od dochodu, jak i różnego rodzaju składki, głównie dla ZUS. Dużym problemem jest także zagmatwanie systemu podatkowego i częste zmiany prawa w tym zakresie. Dlatego chcemy obniżyć podatki, uprościć system i zapewnić stabilność prawa podatkowego. Tak, by podatki obciążały w mniejszym stopniu - zarówno finansowo, jak i czasowo.

    Zmorą polskich przedsiębiorców jest nadmierna biurokracja i przewlekłość postępowań w urzędach. Proponujemy rozwiązania, które mają na celu przyspieszenie oraz uproszczenie procedur administracyjnych, a w niektórych przypadkach ich liberalizację bądź całkowitą likwidację. Część z nich jest nadmiernie restrykcyjna lub wręcz zbędna.

    W następnych moich wystąpieniach pozwolę sobie przedstawić państwu cały program dla małych i średnich przedsiębiorstw, który przedstawiliśmy na omawianym kongresie.

    Wiemy, co zrobić, żeby państwo zaczęło pomagać polskim przedsiębiorcom. Uważam i jestem święcie przekonany, że razem damy radę. Dziękuję.



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 24 października 2012 roku.


124 wyświetleń