Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo pocztowe (druk nr 801).


Poseł Jacek Tomczak:

    Wysoka Izbo! W dniu 8 października 2012 r. prezes Rady Ministrów skierował do Sejmu projekt ustawy Prawo pocztowe. Na konieczność uchwalenia przedłożonej przez prezesa Rady Ministrów regulacji decydujący wpływ ma przyjęcie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązania do terminowej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady... (Gwar na sali)


12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo pocztowe (druk nr 801).


Poseł Jacek Tomczak:

    ...z dnia 20 lutego 2008 r. zmieniającej dyrektywę nr 97/67 Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do pełnego urzeczywistnienia rynku wewnętrznych usług pocztowych w Unii Europejskiej. Chodzi zatem o wdrożenie do polskiego prawodawstwa tzw. III dyrektywy pocztowej. Projekt ustawy ma na celu... (Gwar na sali)


Poseł Jacek Tomczak:

    Projekt ustawy ma na celu sprostanie wymogom współczesnych rynków pocztowych Unii Europejskiej, oczekiwaniom konsumentów, a także podmiotów prowadzących działalność pocztową lub potencjalnie zainteresowanych prowadzeniem takiej działalności. Liberalizacja rynku usług pocztowych jest długo wyczekiwaną zmianą. Nie można jej jednak przeprowadzić bez pozostawienia wyspecjalizowanym organom państwa kompetencji regulacyjnych, chociażby po to, by zapewnić powszechność usług pocztowych.

    Omawiana dzisiaj regulacja cechuje się znacznym zakresem złożoności, a także swoistości norm prawnych. Można śmiało stwierdzić, że na naszych oczach powstaje nowa dziedzina prawa. Właśnie ze względu na tę swoistość norm Prawa pocztowego oraz stopień skomplikowania przedmiotowej materii zasadne wydaje się prowadzenie dalszych prac nad projektem po pierwszym czytaniu w ramach specjalnie powołanej przez Komisję Infrastruktury podkomisji.

    Szanowni Państwo! Przedmiotowa regulacja stanowi zwieńczenie długiego procesu deregulacji rynku pocztowego w Polsce. Najistotniejszą zmianą jest zniesienie dotychczas obowiązującego obszaru zastrzeżonego wagowo do 50 g. Każdy z działających operatorów pocztowych nie będzie ograniczany wagą dostarczanej przez siebie przesyłki, każdy z nich będzie konkurował ceną i jakością.

    Sam jednak proces deregulacji ma już dość długą historię. Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe wykonywanie usług pocztowych o charakterze powszechnym należało wyłącznie do Państwowego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Poczta Polska. Od dnia wejścia w życie ustawy Prawo pocztowe do dnia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wyżej wymienione wyłączne prawo Poczty Polskiej zostało częściowo ograniczone, m.in. poprzez zmianę granicy wagowej obszaru zastrzeżonego oraz granicy cenowej. Kolejne ograniczenie monopolu Poczty Polskiej nastąpiło z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wprowadzono wówczas kolejne obniżenie granicy wagowej przesyłek obsługiwanych przez inne niż Poczta Polska podmioty. Następny etap liberalizacji rynku nastąpił wraz z wejściem w życie nowych przepisów z dniem 1 stycznia 2006 r.

    Zmniejszającemu się obszarowi zastrzeżonego rynku pocztowego w Polsce towarzyszył nieprzerwanie rozwój prywatnych operatorów pocztowych. Zasady ich funkcjonowania i świadczenia usług pocztowych w Polsce reguluje ustawa Prawo pocztowe z 2003 r. Z mocy ustawy operatorem publicznym jest Poczta Polska SA, która została zobowiązana do świadczenia usług powszechnych na terenie całego kraju. Pozostali operatorzy pocztowi mogą prowadzić swoją działalność w oparciu o zezwolenia wydawane przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz wpis do rejestru. Z uwagi na podstawowy charakter usług powszechnych państwo gwarantuje świadczenie tychże usług w drodze ustawowej. Takie wymogi nakładają też dyrektywy pocztowe Unii Europejskiej.

    W związku z procesem regulacji rynku usług pocztowych na obszarze Unii Europejskiej nastąpiła konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego tzw. III dyrektywy pocztowej. Określiła ona wstępnie perspektywę pełnego otwarcia rynku usług pocztowych Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2009 r. Polska w negocjacjach akcesyjnych otrzymała prawo wydłużenia tego okresu. Otwarcie polskiego rynku usług pocztowych musi jednak nastąpić najpóźniej w dniu 1 stycznia 2013 r.

    Jakie są zatem główne założenia projektu ustawy, która już za kilka tygodni może zliberalizować polski rynek pocztowy? W części ogólnej określono zakres przedmiotowy ustawy, a także precyzyjnie zdefiniowano samą działalność pocztową oraz inne używane terminy. Co istotne, wyraźnie wskazano, iż przesyłki pocztowe w rozumieniu przepisów ustawy obejmują również przesyłki kurierskie, tym samym rynek przesyłek kurierskich będzie podlegał regulacjom Prawa pocztowego. W tej części regulacji wskazano również czynności wyłączone z usług pocztowych, a więc takie, które nie podlegają przedmiotowej regulacji.

    W części szczegółowej projektu ustawy określono szereg fundamentalnych zmian o charakterze ustrojowym dla polskiego rynku pocztowego. Likwidacji ulega dotychczasowy obszar zastrzeżony w ramach usługi powszechnej. Z racji znaczenia usług pocztowych dla obywateli projektowana regulacja wdraża efektywny mechanizm zapewniający dostępność usługi powszechnej. Projekt ustawy opracowuje także metodę finansowania kosztu netto świadczenia usługi powszechnej. Projektowane przepisy stawiają sobie również za cel zapewnienie równego dostępu operatorom pocztowym do sieci pocztowej oraz elementów infrastruktury pocztowej. Ustawa ma na celu zapewnienie interoperacyjności w przypadku świadczenia usługi pocztowej przez kilku operatorów. Chodzi o sytuacje, w których np. jeden operator przyjmuje przesyłki, następny operator sortuje i przemieszcza, a kolejny zajmuje się ich doręczaniem.

    Istotnym zagadnieniem, które ma być uregulowane przez omawiany projekt ustawy, jest wzmocnienie ochrony konsumentów poprzez wprowadzenie prostych i jasnych reguł reklamacji. Jest to konieczny element umiejscowienia Prawa pocztowego w szerszym kontekście prawa polskiego i europejskiego oraz systemu ochrony konkurencji i konsumenta, co w dzisiejszych czasach urasta do rangi zasady fundamentalnej.

    Przepisy projektowanej ustawy wzmacniają też rolę i rozszerzają uprawnienia organu regulacyjnego, w tym przypadku Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konieczność poddania rynku pocztowego regulacji nie budzi wątpliwości w żadnym z państw Unii Europejskiej. Jest to zgodne z wytycznymi prawodawstwa unijnego zawartymi w dyrektywach pocztowych. Zaliczając usługi pocztowe do usług powszechnych o szczególnym znaczeniu dla obywateli, prawodawstwo unijne, jak również prawodawstwo państw członkowskich wychodzi z założenia, że powołany przez państwo organ regulacyjny winien stać na straży jakości usług, ale również, a może przede wszystkim zapewnić ich powszechność. Dlatego też w ustawie przyjmuje się dalsze funkcjonowanie w ramach rynku pocztowego Poczty Polskiej jako operatora wyznaczonego przez okres 3 lat. Nowe Prawo pocztowe stanowi istotny przełom w dotychczasowym funkcjonowaniu rynku w Polsce. Daje nadzieję na podniesienie jakości świadczonych usług i rozwój przedsiębiorczości. Z punktu widzenia klienta jest to rozwiązanie pożądane.

    Klub Platformy Obywatelskiej popiera dalsze prace nad projektem ustawy Prawo pocztowe oraz skierowanie projektu do dalszych prac w komisji i podkomisji. Dziękuję. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich)



Poseł Jacek Tomczak - Wystąpienie z dnia 24 października 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: