Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W kontekście okoliczności związanych z otrzymaniem zaproszenia na XV edycję specjalistycznej wystawy sektora rolno-spożywczego Agrokompleks 2012 w Kaliningradzie, promującą między innymi producentów żywności, urządzeń i sprzętu dla rolnictwa, a także przemysłu spożywczego, jak również specjalistów uprawy zbóż i ziemniaków, pragnę przedstawić Wysokiej Izbie sytuację w zakresie obszaru kontaktów gospodarczych z obwodem kaliningradzkim.

    W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowana jest konferencja wspierająca rozwój kontaktów handlowych i inwestycyjnych, gdzie dużym wsparciem będzie towarzysząca obsługa tłumaczeniowa w ramach spotkań z rosyjskimi partnerami.

    W obwodzie kaliningradzkim obserwuje się obecnie zwiększone zainteresowanie ze strony polskiego biznesu możliwościami inwestycyjnymi oraz handlowymi związanymi z obwodem, szczególnie po wprowadzeniu małego ruchu granicznego. Główne obszary współpracy i działań gospodarczych na terenie obwodu kaliningradzkiego stanowią branże: rolno-spożywcza, budowlana, infrastrukturalna i turystyczna. Ze strony obwodu istnieją zaś możliwości inwestycyjno-kapitałowe, które mogłyby być zainwestowane w naszym kraju w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw, a także utrwalona praktyka weekendowych wyjazdów do Polski w rejon Warmii i Mazur oraz Pomorza.

    Dodatkowo planowane w obwodzie kaliningradzkim i Rosji w 2018 r. mistrzostwa świata w piłce nożnej tworzą klimat gospodarczy dla poprawy infrastruktury w obwodzie i zwiększają zainteresowanie tym faktem zarówno ze strony firm budowlanych z Polski, jak i rosyjskich, które szukają partnerów do realizacji zamówień związanych z tym sektorem.

    W obwodzie kaliningradzkim można zauważyć duże zaangażowanie ze strony władz obwodu w rozwój sektora turystycznego i zwiększenie wymiany osobowej i towarowej pomiędzy Polską a obwodem. W odniesieniu do powyższego problemem staje się obecnie płynne i niekolizyjne przekraczanie granicy państwowej oraz transport towarów i usług pomiędzy Polską a Rosją w kontekście jego transgranicznego charakteru i rozwoju.

    W oparciu o prawie dwuletnie obserwacje i weryfikację obszarów współpracy pomiędzy Polską a obwodem kaliningradzkim poczynione przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie należy stwierdzić, że w kontekście transgranicznego charakteru obwodu i naturalnego kierunku eksportowo-importowego, jakim jest Polska, obecność firm z udziałem polskiego kapitału według danych obwodowej agencji statystycznej w obwodzie oceniana jest na poziomie 373 firm.

    Polska jako najbliższy partner dla obwodu kaliningradzkiego jest naturalnym kierunkiem kontaktów gospodarczo-handlowych, o czym świadczy poziom towarów na rynku i import wynoszący już w chwili obecnej 40% polskich towarów. Zaznacza się też duże zainteresowanie naszym krajem ze strony mieszkańców obwodu oraz planami realizacji projektu mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., a także rozbudowy zakładu produkcji samochodów przez holding Avtotor oraz budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie.

    Wprowadzenie małego ruchu granicznego i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie wymiany handlowej, inwestycje w różne sektory i współpraca małych i średnich przedsiębiorstw, do których skierowana jest oferta polskich banków, ułatwienia na granicy związane z rozbudową przejść granicznych, a także stworzenie warunków do odpraw fitosanitarnych na przejściu Mamonowo II - Grzechotki i w porcie Elbląg wzmacniają szanse na rozwój kontaktów gospodarczych i mogą stanowić alternatywę dla rosyjskiego kapitału inwestowanego w innych państwach Unii Europejskiej. Jako poseł na Sejm chciałbym poinformować o inicjatywie utworzenia bilateralnego zespołu do spraw pogranicza Polska - obwód kaliningradzki złożonego z kilkunastu parlamentarzystów. Liczymy na współudział strony rosyjskiej. Cele powołania zespołu to: wielostronna promocja wzajemnych relacji gospodarczych między oboma krajami, działanie na rzecz rozwiązywania i usuwania pojawiających się w tym procesie barier administracyjnych i biurokratycznych, współpraca z odpowiednim przedstawicielstwem parlamentarnym obwodu kaliningradzkiego na rzecz dalszego rozwoju tych relacji, doskonalenie wymiany doświadczeń i informacji, wspieranie rozwoju regionalnego (Dzwonek), działania na rzecz rozwoju gospodarki, handlu i turystyki, a także działania na rzecz infrastruktury, zwłaszcza w aspekcie usprawnienia komunikacji. Przedsięwzięcie to może być dla obu przygranicznych regionów szansą na podjęcie konkretnych działań nie tylko w zakresie ich promocji, ale także szeroko pojętej logistyki z korzyścią dla lokalnych biznesów. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 11 października 2012 roku.


82 wyświetleń