Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

43 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych na potrzeby ich wykorzystania na internetowym polu eksploatacji na rynku wewnętrznym za niezgodny z zasadą pomocniczości ( druki nr 791 i 792).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec komisyjnego projektu uchwały w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych na potrzeby ich wykorzystania w internetowym polu eksploatacji na rynku wewnętrznym za niezgodny z zasadą pomocniczości.

    Oczywiście ten przydługi tytuł aktu prawnego niewiele mówi przeciętnemu znawcy tematu, niemniej Komisja do Spraw Unii Europejskiej opiniowała ten dokument pod kątem przestrzegania fundamentalnej zasady obowiązującej w Unii Europejskiej, to jest pod kątem zasady pomocniczości. Należy zauważyć, że omawiany projekt dyrektywy przedłożony jest w kontekście ˝Europejskiej agendy cyfrowej˝ i dokumentu zwanego strategią Europa 2020.

    W Polsce problemy zbiorowego zarządzania prawami autorskimi są uregulowane w ustawie z lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawie o stowarzyszeniach z 1989 r. Zgodnie z art. 4 ustawy o prawach autorskich w Polsce organizacjami zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi są stowarzyszenia twórców, artystów, producentów, organizacje radiowe i telewizyjne, których statutowym zadaniem jest zbiorowe zarządzanie powierzonymi im prawami autorskimi i pokrewnymi i ich ochrona, jak i wykonywanie uprawnień zapisanych w ustawie o prawie autorskim. Nadzór nad tymi organizacjami sprawuje minister kultury, który daje tym organizacjom odpowiednią zgodę na działalność i tę zgodę może cofnąć.

    Organizacje zbiorowego zarządzania są uprawnione do zarządzania i ochrony w odniesieniu do pól objętych zarządzaniem, ale i mają możliwość występowania przed sądem w obronie praw autorskich.

    Przykład sprawy ACTA, której byliśmy świadkami, pokazuje, jak niebezpieczny dla Polski, i w ogóle dla Europy, może być sposób ujednolicania reguł działania organizacji zbiorowego zarządzania na poziomie unijnym. Przyjęcie dyrektywy zagraża bowiem w warunkach polskich małym organizacjom, o czym tutaj była mowa, i działa na rzecz dużych organizacji globalnych, silnych finansowo. Dyrektywa może ograniczyć również dostęp do utworów chronionych prawem autorskim w Polsce i prowadzić do eskalacji żądań finansowych twórców działających na tym wielkim rynku.

    Solidarna Polska jest za przyjęciem przedłożonego projektu uchwały zawartego w druku nr 791. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


58 wyświetleń