Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r., podpisanego w Reykjaviku dnia 16 maja 2012 r. (druki nr 673 i 706).


Poseł Sprawozdawca Magdalena Gąsior-Marek:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych, które przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Islandii o zmianie Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r., podpisanego w Reykjaviku dnia 16 maja 2012 r.

    23 sierpnia 2012 r. do Sejmu wpłynął powyższy projekt ustawy, który został skierowany do Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych. Komisje na wspólnym posiedzeniu dnia 12 września 2012 r. szczegółowo rozpatrzyły projekt ustawy, która składała się z dwóch artykułów. Każdy z nich odrębnie został przyjęty przez aklamację. W trakcie rozpatrywania nie zostały zgłoszone żadne poprawki.

    Projekt ustawy zostały przyjęty przez obie komisje stosunkiem głosów: 27 za, nikt nie był przeciw, 8 osób się wstrzymało. Warto podkreślić, że osoby, które wstrzymały się od głosu, nie miały wątpliwości co do merytorycznej zawartości projektu ustawy, natomiast obawy tych osób dotyczyły określenia ˝umowa˝, czyli tego, czy powinno być użyte określenie ˝umowa˝, czy ˝konwencja˝. Jeśli chodzi o ewentualnie skutki zmiany nazewnictwa, wyjaśnień w tej kwestii udzielili obecny na posiedzeniu naczelnik wydziału Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciel Ministerstwa Finansów oraz legislator z Biura Analiz Sejmowych. Ponadto Biuro Analiz Sejmowych zostało poproszone o sporządzenie także wersji pisemnej interpretacji tego czy wyjaśnienia. Zostało to państwu posłom przedstawione i doręczone.

    Szanowny Panie Marszałku! Na wstępie warto podkreślić, że jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, według danych islandzkiego urzędu statystycznego w styczniu 2011 r. na wyspie przebywało ok. 9 tys. obywateli polskich. Dodatkowo w latach 1991-2010 obywatelstwo islandzkie otrzymało ponad 1157 Polaków. Szacuje się również, że ok. 1000 do 1200 osób może przebywać na wyspie bez formalnego zgłoszenia swojego pobytu. Możemy więc zakładać, że szacunkowa liczba obywateli polskich zamieszkujących Islandię oscyluje w okolicach 12 tys. osób. Nie ulega wątpliwości, że odsetek Polaków, którzy przebywają czasowo w Islandii i także tam podejmują pracę, jest zdecydowanie niższy niż liczba Polaków przebywających chociażby w Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Jednak powyższe dane wskazują, że Polacy stanowią istotny odsetek populacji Islandii i wszystkich imigrantów tam przebywających. W związku z tym przyjęcie procedowanego projektu ustawy wydaje się być zasadne.

    Jak już wspomniałam, projekt ustawy dotyczy podpisanego w dniu 16 maja 2012 r. protokołu o zmianie wiążącej Polskę i Islandię umowy bilateralnej. Jest on zgodny z modelową konwencją OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Ratyfikacja podpisanego protokołu wprowadza dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza z nich dotyczy zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów. W obowiązującej dotąd umowie metoda odliczania proporcjonalnego określała, że dochód osiągany przez rezydentów Islandii opodatkowany jest w Polsce. W praktyce oznaczało to, że jeżeli w Islandii stosowane są duże wyższe progi, a stawki podatkowe dla określonej wysokości dochodu są niższe niż w Polsce, podatnicy rozliczający się w Polsce zobowiązani byli do dopłaty różnicy między podatkiem wymaganym w Polsce, a tym podatkiem, który został zapłacony w Islandii.

    Wprowadzenie metody wyłączenia z progresją będzie korzystniejsze dla polskich rezydentów pracujących w Islandii, gdyż uzyskany tam dochód nie będzie podlegał dodatkowemu opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z tą metodą osiągany za granicą dochód jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Natomiast dla ustalenia stawki podatku od dochodu osiąganego w Polsce stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą. Podatku zapłaconego za granicą już się nie odlicza.

    Drugą zmianą wprowadzoną przez podpisany protokół jest rozszerzenie zapisu dotyczącego wymiany informacji podatkowych. Umożliwia to żądanie przedstawienia tych informacji, nawet jeśli drugie umawiające się państwo, czyli w naszym przypadku Islandia, nie potrzebuje ich do własnych celów, także informacji znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych i banków. Projekt ustawy jest kontynuacją prowadzonych dotychczas działań zmierzających do wprowadzenia bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z jednej strony uszczelnia to system, ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego, zlikwidowanie możliwości dokonywania nadużyć, a z drugiej strony jest efektywnym narzędziem stymulującym rozwój gospodarczy i funkcjonowanie Polaków na zagranicznym rynku pracy.

    Rosnąca współzależność gospodarcza pomiędzy państwami wymaga wprowadzenia regulacji, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom wszystkich uczestników tej współpracy i jednocześnie właściwie chroniły ich interesy.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Komisja Finansów Publicznych i Komisja Spraw Zagranicznych po zapoznaniu się z projektem ustawy przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia i wnoszą o uchwalenie projektu ustawy bez poprawek i o dalsze prace nad tym projektem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 28 września 2012 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy