Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 7 czerwca 2012 r. (druki nr 671 i 704).


Poseł Sprawozdawca Killion Munyama:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu połączonych Komisji Finansów Publicznych i Spraw Zagranicznych, które na posiedzeniu dnia 12 września 2012 r. przez aklamację przyjęły w pierwszym czytaniu projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 7 czerwca 2012 r., pragnę przedstawić sprawozdanie z prowadzonych przez nie prac i zarekomendować w ten sposób Wysokiej Izbie będący przedmiotem późniejszego głosowania projekt ustawy.

    Obecnie pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga obowiązuje konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawarta w dniu 14 czerwca 1995 r. Przedmiotowa konwencja nie odpowiada w pełni aktualnym standardom wynikającym z modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku oraz zawiera zapisy szkodliwe z punktu widzenia ochrony interesów polskiego Skarbu Państwa.

    Wprowadzane protokołem zmiany mają na celu usunięcie zapisów prowadzących do podwójnego nieopodatkowania pewnych kategorii dochodów, a także dotyczą szeregu technicznych kwestii wypływających ze stosowania umowy w zmienionej sytuacji gospodarczej i politycznej.

    Art. 1 protokołu wprowadza zmianę w art. 10 konwencji dotyczącym opodatkowania dywidend. Obecna konwencja przewiduje opodatkowanie dywidend u źródła według stawek 5-procentowych, oczywiście przy 25-procentowym udziale w kapitale spółki wpłacającej dywidendę, oraz 15-procentowych w pozostałych przypadkach. Protokół wprowadza zwolnienia z opodatkowania dywidend u źródła w przypadku posiadania co najmniej 10% w kapitale spółki wpłacającej przez nieprzerwany 24-miesięczny okres poprzedzający dzień wypłaty dywidend.

    Powyższa zmiana dostosowuje przepisy konwencji do przepisów wewnętrznych obu krajów będących wynikiem implementacji dyrektywy 90/435/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego właśnie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich.

    Art. 2 protokołu modyfikuje brzmienie art. 11 ust. 2 konwencji, dotyczącego opodatkowania odsetek, wprowadza stawkę 5-procentowego podatku pobieranego u źródła. Dotychczas konwencja przewidywała stawkę 10-procentową. Zmiana zgodna jest z aktualną polską polityką w zakresie podatków pobieranych u źródła. Analogiczne stawki zamieszczono również w szeregu innych umów podatkowych renegocjowanych właśnie w okresie ostatnich kilku lat.

    Zgodnie z art. 12 konwencji, to jest art. 3 protokołu zmieniającego, należności licencyjne podlegają opodatkowaniu w państwie źródła podatkiem o stawce nieprzekraczającej progu 10% kwoty tych należności brutto.

    Wynegocjowany protokół ogranicza obowiązek państwa źródła do przestrzegania górnego limitu wyłączenia wobec tych odbiorców należności, którzy są ich rzeczywistymi właścicielami oraz posiadają miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie. Powyższa zmiana ma na celu przeciwdziałanie korzystaniu z przywilejów umownych adresowanych do rezydentów obu umawiających się państw przez osoby posiadające faktyczne miejsce zamieszkania lub faktyczną siedzibę w państwach trzecich. Obniżono również stawkę podatku od należności licencyjnych pobieranego u źródła do 5%. Zmiana ta zgodna jest z aktualną polską polityką w zakresie podatków pobieranych u źródła.

    Art. 13 konwencji dotyczący miejsca opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku uzupełniono właśnie o tak zwaną klauzulę nieruchomościową. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że, pozostawiając metodę wyłączenia z progresją jako generalną metodę unikania podwójnego opodatkowania, protokół przewiduje poszerzenie katalogu wyjątków od tej reguły. Do zakresu stosowania metody proporcjonalnego odliczenia obejmującego na podstawie dotychczasowego brzmienia konwencji wyłącznie dochody z odsetek i należności licencyjnych protokół włącza również dochody z tytułu dywidend, zysków przedsiębiorstwa, przeniesienia własności majątku oraz wolnych zawodów. Powyższe kategorie dochodów są często wykorzystywane w planowaniu międzynarodowych operacji i struktur mających na celu uniknięcie odroczenia lub zminimalizowanie opodatkowania.

    Mając na uwadze okoliczność, iż Luksemburg oferuje przedsiębiorcom wachlarz bardzo korzystnych zachęt podatkowych, w tym wielu instytucji prawnych o charakterze hybrydowym, wskazane jest objęcie wymienionych dochodów reżimem metody proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta pozwala odliczyć od podatku należnego do zapłacenia w Polsce kwotę podatku zapłaconego w Luksemburgu, co jest istotne w przypadku zwolnienia określonego dochodu z opodatkowania w Luksemburgu. Metoda odliczenia w odróżnieniu od metody wyłączenia z progresją nie wyłącza określonych dochodów z opodatkowania na terytorium Polski, które to wyłączenie w przypadku nieosiągania przez podatnika dochodów z innych źródeł w Polsce może prowadzić do podwójnego nieopodatkowania określonego dochodu. Metoda odliczenia, zwana również metodą kredytu podatkowego, skutecznie chroni podatników przed podwójnym opodatkowaniem tego samego dochodu, a przy tym znacznie ogranicza możliwości co do instrumentalnego, to jest bez rzeczywistego uzasadnienia gospodarczego, stosowania postanowień niniejszej konwencji w celu unikania lub zminimalizowania opodatkowania.

    Szanowni Państwo! Przewiduje się, że wejście w życie protokołu do konwencji dostosowanego do aktualnej polityki podatkowej stworzy korzystniejsze ramy traktatowe do dalszego rozwoju wzajemnych inwestycji. Ponadto zmiany wprowadzone protokołem powinny prowadzić do ograniczenia liczby i rozmiarów sztucznych transakcji powodujących nieuzasadniony odpływ polskich należności podatkowych do Luksemburga, gdzie panuje korzystniejszy reżim podatkowy. Natomiast rozszerzenie klauzuli wymiany informacji podatkowej w protokole stanowi ważne narzędzie dla organów podatkowych w zakresie uzyskiwania informacji niezbędnych do prawidłowego określania podstawy opodatkowania.

    Przez wzgląd na powyższe w imieniu połączonych Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych wnoszę o przyjęcie przedłożonego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Tomasz Grzeszczak)



Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 28 września 2012 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Killion Munyama - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wykonywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy