Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika (druk nr 669).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawić stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o Rzecznika Praw Podatnika, druk nr 669.

    Projekt ustawy mówi o powołaniu nowej instytucji, rzecznika praw podatnika, i pytanie, jakie nasuwa się dzisiaj w tej dyskusji, brzmi: Czy biurokracja ma nas uratować przed biurokracją? Czy trzeba w Polsce powoływać rzecznika ludzi poszkodowanych przez urząd skarbowy? To są dwa pytania, które są bardzo istotne, bo często na konferencjach prasowych politycy mówią, że urzędników jest zbyt wielu, a dzisiaj dyskutujemy o powołaniu kolejnej instytucji, która tych urzędników ma zatrudnić.

    Otóż w Internecie znalazłem dzisiaj takie ogłoszenie: Nie szukaj dłużej informacji na temat pomocy w urzędzie skarbowym, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie i anonimowo. Takie ogłoszenia pojawiają się w Internecie, zaznaczam: od 40 zł. Dzisiaj musimy sobie zadać pytanie, dlaczego takie ogłoszenia się pojawiają. Otóż od wstąpienia do Unii Europejskiej dokonano kilkunastu tysięcy zmian przepisów podatkowych. Minister finansów daje nam do wyboru 48 różnych formularzy PIT. Jedna z izb skarbowych przegrała w sądzie administracyjnym co trzecią sprawę, a tylko 20% Polaków uważa nasz system podatkowy za sprawiedliwy.

    A więc po wsłuchaniu się w to, po przeczytaniu tych informacji i danych powiem, że warto byłoby zmienić prawo, aby było ono jednoznaczne i nie pozwalało urzędnikom na dowolną interpretację. Wtedy nie trzeba by było powoływać takiego rzecznika. Niestety, słuchałem tutaj też wypowiedzi pana posła Janusza Cichonia z Platformy Obywatelskiej, który uzasadniał, dlaczego nie warto powoływać tego rzecznika, ale nie usłyszałem z pańskich ust nic na temat tego, że pracujecie państwo nad zmianą systemu podatkowego, aby był jasny, klarowny, przez wszystkim zrozumiały i aby nie było tak, że urzędnicy często się mylą i często dochodzi do likwidacji firm właśnie poprzez pomyłki urzędników urzędu skarbowego. Przecież urzędnicy popełniają te błędy, bo jakość prawa jest niska, jest ono skomplikowane, zawiłe dla wielu ludzi.

    Państwo, wnioskodawcy proponują powołanie rzecznika praw podatnika. Nie chcę zagłębiać się we wszystkie szczegóły, ale w kwestię kompetencji warto. Pierwsza grupa kompetencji - według wnioskodawców rzecznik wzorem rzecznika praw obywatelskich służyłby ochronie praw podatników w ich indywidualnych sprawach. Działałby z własnej inicjatywy bądź na wniosek zainteresowanego podatnika. Druga grupa uprawnień, jak czytamy, może zostać określona jako sprawozdawczo-badawcza i sprowadzać się głównie do sporządzania corocznego raportu referującego roczną działalność sprawowanego urzędu oraz opiniującego jakość prawa podatkowego. Tutaj słyszymy też, i czytamy, że docelowo projektowany urząd miałby pozwolić, w dłuższej perspektywie, na eliminację niekorzystnych dla budżetu państwa przepisów prawa oraz praktyk organów administracyjnych. Ostatecznym środkiem, którym dysponowałby rzecznik praw podatnika, byłoby wystąpienie z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych w sprawach dotyczących prawa podatkowego. Wydaje się to jak najbardziej uzasadnione.

    Nie chcę odnosić się do kwestii pozycji ustrojowej i powołania samego rzecznika, bo to wydaje się bardzo sensowne i uzasadnione. Chciałbym wrócić do tego pierwszego pytania: Czy biurokracja w tym wypadku może nas uratować przed biurokracją i czy warto w tym przypadku powoływać rzecznika praw podatnika, czy warto rozpocząć tę pracę? Otóż biorąc pod uwagę ilość spraw przegranych i ilość pomyłek urzędników urzędów skarbowych, warto tę próbę podjąć, dlatego klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie głosował za podjęciem prac nad tym projektem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 28 września 2012 roku.


80 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy