Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (druki nr 533 i 652).


Poseł Leonard Krasulski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko mojego klubu wobec projektu ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. W zasadzie zostały już przedstawione wszystkie powody wprowadzenia w życie omawianego projektu ustawy zarówno przez posła sprawozdawcę, jak i przez mojego przedmówcę. Projekt jest czystą implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego, przeto w telegraficznym skrócie powtórzę najważniejsze elementy tej ustawy.

    Przedmiotowy projekt ustawy stanowi wypełnienie dyrektywy 2010/30/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Celem dyrektywy jest rozszerzenie etykietowania, ograniczonego dotychczas jedynie do urządzeń gospodarstwa domowego, tak aby umożliwić etykietowanie wszystkich produktów wykorzystujących energię, których stosowanie lub instalacja oferuje znaczny potencjał oszczędności energii. Projekt omawianej ustawy dotyczy wprowadzenia obowiązku dołączenia do produktów wykorzystujących energię przy wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku etykiety i karty produktów, sporządzanych w języku polskim, które będą zawierały informację o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii i poziomie hałasu oraz inne dane zgodne z parametrami technicznymi produktu.

    Niniejszy projekt ustawy określa również zasady organizacji i, co jest istotne, działania systemu kontroli wykonywania obowiązków w zakresie informowania, o którym wcześniej była mowa. Natomiast przepisów ustawy nie stosuje się do: po pierwsze, produktów używanych, po drugie, środków przewozu osób lub rzeczy, po trzecie, tabliczek znamionowych lub ich odpowiedników umieszczanych ze względów bezpieczeństwa na produktach wykorzystujących energię i wreszcie, po czwarte, urządzeń i instalacji oraz obiektów związanych z obronnością lub bezpieczeństwem państwa, stanowiących integralne części systemów techniki wojskowej lub uzbrojenia, ratowniczo-gaśniczych oraz ochrony granic lub stosowanych w więziennictwie, o których mowa w ustawie z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.

    Ustawa za nieprzestrzeganie jej postanowień przewiduje kary pieniężne, to też jest bardzo ważne. Wysokość kary pieniężnej ustala się, uwzględniając w szczególności stopień oraz okoliczności naruszenia obowiązków. Rozpiętość kar ustawa określa na od pięciokrotnego do dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poprze, zgodnie z rekomendacją Komisji Gospodarki, przedstawiony projekt ustawy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Leonard Krasulski - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


110 wyświetleń