Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu dzisiejszym wygłoszę oświadczenie bardzo ważne dla mnie i dla społeczeństwa powiatu braniewskiego.

    W związku z wysoce bulwersującą środowisko mieszkańców powiatu braniewskiego działalnością prowadzoną przez niektórych prominentnych pracowników Nadleśnictwa Zaporowo, dotyczącą nieprawidłowości w zakresie gospodarowania zasobami leśnymi pozostającymi w administracji nadleśnictwa, zmuszony jestem do zadania pytania o granice prawne i moralne tych samowoli.

    Wykorzystywanie majątku Lasów Państwowych, które w swojej nazwie pozostają jeszcze mimo wszystko własnością państwową, dla nieformalnie prowadzonej działalności i agitacji politycznej wydaje się zjawiskiem zasługującym na społeczną dezaprobatę i zainteresowanie właściwych organów kontrolnych. Procedury obrotu masą drzewną, która stanowi dobro państwowe, winny być działaniem czytelnym, niebudzącym kontrowersji. Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o lasach państwowych winny położyć szczególny nacisk na usprawnienie metod kontroli w zakresie gospodarki pożytkami naturalnymi czerpanymi z państwowych nieruchomości leśnych.

    Powszechnie wiadomo o silnych związkach pomiędzy aktywem politycznym PSL a przedmiotowymi, różnymi przedsiębiorcami. Przyjmują one często znamiona patologii. Lasy Państwowe stały się swoistą bazą ludowców, wokół której gromadzi się potencjał polityczny tego ugrupowania.

    W powiecie braniewskim, który wchodzi w skład okręgu wyborczego, jaki reprezentuję jako poseł, las państwowy stał się, o zgrozo, w społecznym odczuciu źródłem nepotyzmu lokalnego i niejasnych powiązań. Obywatele utożsamiają niepopularnych i nielubianych polityków PSL ze środowiskiem związanym z Lasami Państwowymi. Układ ten niczym kornik drzewny toczy lokalne życie publiczne. Pamiętać należy, że przedsiębiorstwo Lasy Państwowe zostało powołane w celu strzeżenia narodowego dziedzictwa naturalnego, a nie dla urzeczywistniania rozbuchanych aspiracji politycznych w przedstawionym kształcie. Lasy Państwowe nie mogą więc realizować prawidłowo swych ustawowych kompetencji.

    Nasycenie polityką tej organizacji, której z założenia powinny przyświecać inne cele, czyni ją nieformalnymi strukturami politycznymi PSL-u. Wymaga to jak najszybszego właściwego zdefiniowania i wyrugowania z realiów obecnego życia społecznego. Układ polityczny, w który zostały uwikłane Lasy Państwowe, przewartościował wyobrażenie wyborców o tej instytucji.

    Nieudolność wójtów i burmistrzów powiatu braniewskiego rekrutujących się z tego ugrupowania politycznego znajduje swoje odzwierciedlenie w niewłaściwym zarządzaniu budżetem lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Nietrafione pomysły inwestycyjne, zaciągnięte na nie wielomilionowe kredyty pogrążają na wiele lat samorządowe budżety. Prowadzi to do paraliżu związanego z aplikowaniem o nowe środki unijne i zastoju cywilizacyjnego tego regionu. Monopolizowanie przez miejscowych polityków PSL prawa do decydowania o procesach i szansach rozwoju regionu spowodowało skazanie na dalszą postępującą wegetację już w chwili obecnej zatrważająco ubogiego i zaniedbanego powiatu braniewski. Mam głęboką nadzieję, że po wyborach w 2014 r. ta polityczna stonka zejdzie już z naszego środowiska. Dziękuję.



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 13 września 2012 roku.


51 wyświetleń