Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Jestem posłem pochodzącym z Wielkopolski, okręg wyborczy nr 37. Pragnę przekazać moim wyborcom informację na temat wydatków związanych z nauczaniem lekcji religii w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, zawodowych oraz przedszkolach. Kwoty te dotyczą ostatniego roku szkolnego 2011/2012.

    I tak, pierwsza gmina - 514 tys. i kilka złotych na końcu. Już nie będę tych końcówek przytaczał, ale 514 tys. na tak małą gminę to jest naprawdę kolosalna kwota. Września, trochę większe miasto, dotknięte problemem bezrobocia - 1206 tys. zł. Niechanowo, kolejna gmina - 217 tys. zł, oczywiście podaję bez groszy. Miasto Turek - 518 tys. zł.

    W moim rodzinnym mieście Koninie na lekcje etyki wydano 24 tys. zł, ale już wydatki na lekcje religii są naprawdę niesamowite. Miasto, które ma 70 tys. ludzi, prawdopodobnie nawet mniej, ponieważ ludzie wyjeżdżają w celach zarobkowych - 2733 tys. zł. To jest miasto, gdzie 30% mieszkańców pobiera pomoc z opieki społecznej i coraz mocniej ludzie dotknięci są wykluczeniem społecznym. Jeżeli przeliczymy wydatki w Koninie, jest to jedno z nielicznych miast, gdzie... To znaczy jeśli spojrzymy na to zestawienie, porównamy, ile przeznaczono na lekcje religii, ile na lekcje etyki, to jest to naprawdę niesamowita kwota. 1 zł wydana na lekcję etyki odpowiada 110 zł wydanym na lekcję religii. To jest naprawdę niesamowita różnica. Często ci uczniowie chcieliby pójść na lekcję etyki, ale boją się księdza, boją się sąsiadów, bo ksiądz po prostu naśle na rodzinę ludzi, sąsiadów, będą wytykani. To jest naprawdę niesamowite.

    Gdy byłem dzieckiem, a później młodzieńcem, chodziłem na lekcje religii i pamiętam, jak te lekcje religii wyglądały. Często były to lekcje o skrajnie niskim poziomie, a często nawet miały bardzo wysoki poziom i wtedy byłem bardzo zadowolony. Chętnie chciałem na nie chodzić, chodziłem chętnie. Ale tak jak mówię, większość tych zajęć były to lekcje prowadzone przez pseudonauczycieli, którzy uczyli religii bez żadnej kontroli.

    Na tym w dniu dzisiejszym kończę pierwszą część mojego oświadczenia. Gdy dostanę następne dane liczbowe, przedstawię je tutaj na sali sejmowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Jacek Kwiatkowski - Oświadczenie z dnia 12 września 2012 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: