Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz ustawy Prawo pocztowe (druki nr 601 i 651).


Poseł Jacek Kozaczyński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić opinię w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe, w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego i przekazywania informacji o nich.

    Projekt rządowej ustawy ma na celu stworzenie podstaw prawnych do wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych albo są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych, albo są zamawiane na odległość, na przykład pocztą elektroniczną, przez telefon lub Internet, i dostarczane konsumentom.

    Klub Platforma Obywatelska jest za uchwaleniem przez Wysoki Sejm projektu wyżej wymienionej ustawy, gdyż dotychczas sprawa ta nie została uregulowana i osobiste przesyłki produktów tego typu, czyli pochodzenia zwierzęcego, nie podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej, nie ma także informacji określających zasady wysyłania czy wwożenia produktów pochodzenia zwierzęcego jako osobistych bagaży na terytorium Unii Europejskiej. Konieczne jest zatem określenie, w jaki sposób na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie zrealizowany wymóg informowania podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich o warunkach weterynaryjnych mających zastosowanie w odniesieniu do osobistych przesyłek wprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej, a także wymóg poinformowania o warunkach weterynaryjnych wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego, które wysyłane są jako małe paczki do osób prywatnych lub są zamawiane na odległość przez konsumentów końcowych.

    Ważną sprawą jest także wskazanie właściwego organu, który będzie odpowiadał za przeprowadzanie na terytorium RP kontroli wprowadzanych na teren Unii Europejskiej określonych w projekcie wyżej wymienionej ustawy produktów pochodzenia zwierzęcego, a także za przejmowanie i niszczenie przesyłek, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, oraz wskazanie, kto będzie ponosić koszty zniszczenia przejętych przesyłek. Organem urzędowej kontroli przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego na terytorium Rzeczypospolitej ma być właściwy organ celny albo upoważniony organ administracji rządowej, czyli Straż Graniczna, która obok właściwego organu celnego będzie upoważniona także do przejmowania oraz niszczenia przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego niespełniających wymagań określonych w tym rozporządzeniu. Organy celne będą również ponosić koszty związane z niszczeniem osobistych przesyłek zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego, które zostały przejęte. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa.

    Ustawa reguluje także, że organem odpowiedzialnym za informowanie podróżnych w punktach przejść granicznych o wymaganiach dotyczących wprowadzania na terytorium Unii osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego jako części bagażu jest właściwy miejscowo wojewoda. Ponadto główny lekarz weterynarii w celu poinformowania ogółu społeczeństwa o wyżej określonych wymaganiach ma zamieszczać i aktualizować informacje na ten temat na stronie internetowej administrowanej przez urząd obsługujący głównego lekarza weterynarii. Będzie on również odpowiedzialny za przedstawianie Komisji Europejskiej corocznych sprawozdań na temat środków podejmowanych w celu rozpowszechniania i egzekwowania przepisów dotyczących wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. Zmianą o charakterze technicznym jest wprowadzenie definicji osobistej przesyłki produktów pochodzenia zwierzęcego.

    Projekt rządowej ustawy reguluje także zakres obowiązku informowania klientów operatora świadczącego usługi pocztowe o zasadach wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, które są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych albo są zamawiane na odległość. Ponadto prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma być organem sprawującym kontrolę nad działalnością pocztową. (Dzwonek)

    Niewątpliwie zaproponowany projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich konsumentów z terenu Unii Europejskiej zamawiających przesyłki zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego, a także wyjeżdżających z terenu Rzeczypospolitej Polskiej i wiozących tego typu produkty. Dlatego klub Platforma Obywatelska jest za przyjęciem i uchwaleniem projektu wyżej przedstawionej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jacek Kozaczyński - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


105 wyświetleń

Zobacz także: