Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (druki nr 455 i 653).


Poseł Artur Gierada:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, druki nr 455 i 653.

    Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zakłada uzupełnienie jej o dwie grupy przepisów. Pierwsza grupa to przepisy, których bezpośrednim celem jest implementacja norm dyrektywy Parlamentu Europejskiego, tzw. dyrektywy obronnej, w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

    Druga grupa to przede wszystkim regulacje, które są związane z dyrektywami z zakresu zamówień publicznych, a także wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącymi zamówień publicznych.

    Zakupy towarów i usług w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa traktuje się jako zakupy o charakterze newralgicznym. Nowelizacja zawiera zapisy zwiększające bezpieczeństwo realizacji zamówień oraz służące wzmocnieniu potencjału polskiego przemysłu. Należy do nich kilka grup, kilka zmian, m.in. w zakresie warunków realizacji zamówienia. Zamawiający mogą określić szczegółowe warunki realizacji zamówienia dotyczące np. bezpieczeństwa informacji lub bezpieczeństwa dostaw. Chodzi tu też o możliwość wykluczenia z udziału w postępowaniu podmiotu, któremu udowodniono dowolnymi środkami naruszenie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa informacji lub bezpieczeństwa dostaw w innym postępowaniu lub też podmiotu, który nie posiada wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Jeśli uzasadnienie wykluczenia wykonawcy w takich okolicznościach będzie opatrzone klauzulą tajności, co ważne, w takim przypadku zamawiający nie musi uzasadniać ani pokazywać uzasadnienia wykluczonemu podmiotowi.

    Ważne są tzw. preferencje europejskie polegające na sformułowaniu zasady, zgodnie z którą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa będą mogli brać udział wyłącznie - i tutaj mamy trzy podmioty: wykonawcy mający siedzibę w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wykonawcy mający siedzibę na terytorium kraju, z którym Unia Europejska lub Rzeczpospolita Polska zawarły odpowiednie umowy.

    Możliwość dzielenia zamówienia na części to kolejna nowa rzecz w projekcie tej ustawy. Do każdej z części z wyjątkiem sytuacji przewidzianych dyrektywą stosuje się wprawdzie procedury właściwe dla wartości całości zamówienia, ale warunki udziału w postępowaniu określane są każdorazowo dla każdej z tych części proporcjonalnie do tego, co jest konieczne do realizacji tego zamówienia.

    Ponadto do regulacji mogących przyczynić się do wzmocnienia potencjału polskiego przemysłu obronnego należy zaliczyć m.in. przepisy dotyczące podwykonawstwa, umożliwiające zobowiązanie wykonawcy do powierzenia części zamówienia - jednak tutaj też regulujemy to progowo, a więc do 30% - podwykonawcom. Jednocześnie należy zauważyć, iż w proponowanych przepisach zostały przewidziane możliwości określenia przez zamawiającego wymagań dotyczących bezpieczeństwa dostaw, mających zapewnić terminowość i pewność dostaw, zwłaszcza w przypadku konfliktów zbrojnych czy różnego rodzaju tego typu kryzysów.

    Przepisy wdrażające dyrektywę obronną powinny wpłynąć na wykonawców w sposób pozytywny. Nastąpi otwarcie rynków europejskich zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, ułatwienie dostępu do informacji zainteresowanym zamówieniami podmiotom, wprowadzone zostaną bardziej przejrzyste, obiektywne i konkurencyjne rozwiązania dotyczące postępowania o zamówienie publiczne dla całego rynku europejskiego. Dodatkowo wejście w życie przepisów wdrażających dyrektywę obronną przyspieszy restrukturyzację przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego, ułatwi zacieśnianie współpracy pomiędzy podmiotami polskimi a zagranicznymi występującymi wspólnie, co może przyczynić się skutecznie do przekazywania wiedzy, tzw. know-how, w dziedzinie nowych technologii, co niewątpliwie w przypadku naszego przemysłu obronnego jest rzeczą bardzo ważną.

    Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Regulacje, jeśli chodzi o Prawo zamówień publicznych, budzą duże emocje w środowiskach samych przedsiębiorców, osób zamawiających i również nas, polityków, ponieważ od dawna postulujemy zmiany w tym zakresie. Ten projekt oczywiście jest projektem bardzo dobrym i tutaj nikt nie ma co do niego żadnych wątpliwości, ale posłowie, szczególnie w ramach pracy w podkomisji, o czym mówiła pani poseł sprawozdawca, również wykazywali dużą chęć do szerszego podejścia do ustawy Prawo zamówień publicznych niż ten projekt, który tutaj mamy, a więc jeśli chodzi o implementację prawa unijnego.

    Ostatecznie oczywiście skoncentrowaliśmy się na tym rozwiązaniu, które zawierała ta propozycja rządowa, ale wszyscy mamy dużą nadzieję w związku z wstępnymi obietnicami co do projektu rządowego, nad którym będziemy chcieli procedować, ponieważ rzeczywiście zmiany w Prawie zamówień publicznych są wymagane. Będziemy więc czekać na ten projekt rządowy, to, żeby trafił on do laski marszałkowskiej. Dziękuję bardzo.



Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy