Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jacek Osuch:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę wygłosić dzisiaj oświadczenie w sprawie braku działań rządu zmierzających do wprowadzenia kompleksowej polityki prorodzinnej, a w konsekwencji możliwości wystąpienia w Polsce zapaści demograficznej.

    Sytuacja demograficzna Polski drastycznie pogarsza się. Jak podaje ˝Dziennik Gazeta Prawna˝, w Polsce na tysiąc mieszkańców rodzi się zaledwie dziesięcioro dzieci. Wskaźnik dzietności wynosi w naszym kraju zaledwie 1.3. To musi budzić nasz niepokój, który winien przełożyć się na zaproponowanie przez polski rząd pakietu prorodzinnego, który wspierałby rodziny. Takie działania wydają się konieczne do wprowadzenia, gdy przeanalizujemy opracowane przez międzynarodowe organizacje rankingi, z których wynika, że Polska zajmuje 208. miejsce na świecie na 228 krajów, jeśli chodzi o wskaźnik dzietności. Według specjalistów, aby zachować stabilność polskiego społeczeństwa, w naszym kraju co roku powinno rodzić się ok. 600-650 tys. dzieci. Tymczasem w 2012 r. na świat przyjdzie zaledwie 370-380 tys. małych Polaków.

    Bez wątpienia główną przyczyną tej trudnej sytuacji demograficznej jest wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi oraz brak wystarczającej pomocy ze strony państwa. Jedyną szansą na poprawienie tego stanu rzeczy jest podjęcie przez polski rząd kompleksowych działań zmierzających do opracowania i wdrożenia spójnej polityki prorodzinnej. Dziś - po 5 latach rządów Platformy Obywatelskiej - widać, że takiej polityki brakuje.

    Młodzi ludzie wyjechali za granicę za chlebem. Ci, którzy zostali, martwią się o to, czy w sytuacji kryzysu gospodarczego nie stracą pracy. Rząd wycofuje się z programu pomocowego ˝Rodzina na swoim˝. W wielu miejscach w Polsce brakuje żłobków, przedszkoli. Polskie samorządy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach, gdyż placówki te nie są objęte subwencją oświatową. Niewielu młodych ludzi stać na wynajem opiekunki do dziecka. Przy niepewnej sytuacji na rynku pracy jest więc odkładana na późniejszy okres życia decyzja o urodzeniu dziecka. Jak podkreślają eksperci, polski rząd ma ostatnią szansę, aby nie doprowadzić do zapaści demograficznej. Należy jednak radykalnie zmienić - a w zasadzie wprowadzić - politykę, która będzie rzeczywiście pomagała polskim rodzinom.

    Panie premierze Donaldzie Tusk, proszę skończyć ze sztuczkami PR-owskimi i zająć się rzeczywistymi problemami Polaków. Proszę i apeluję o to, aby pański rząd pilnie przygotował program polityki prorodzinnej, która zachęci młodych ludzi do podjęcia decyzji o urodzeniu potomstwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Jacek Osuch - Oświadczenie z dnia 30 sierpnia 2012 roku.


745 wyświetleń

Zobacz także: