Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Balt:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jak wynika z informacji z okręgów Związku Nauczycielstwa Polskiego, ponad 7,5 tys. nauczycieli w całym kraju straci pracę z końcem sierpnia tego roku, a co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin lekcyjnych. Dane te potwierdza Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wskazuje, że ze wstępnych danych systemu informacji oświatowej wynika, iż dyrektorzy placówek oświatowych deklarują rozwiązanie umowy stosunku pracy z 7357 nauczycielami. Dane o liczbie faktycznie rozwiązanych umów za wypowiedzeniem będą dostępne dopiero w październiku 2012 r.

    Według związków zawodowych zwalnianie nauczycieli to efekt niżu demograficznego, skutkującego likwidacją szkół i łączeniem klas oraz zmianami w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Nowa podstawa programowa nauczania zmniejsza bowiem liczbę godzin niektórych przedmiotów. Zwolnienia to także wypadkowa sytuacji ekonomicznej samorządów, które często tną wydatki.

    Zjawisko masowego zwalniania pedagogów niepokoi. Pojawiają się opinie, że zamiast bezrefleksyjnego zwalniania wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, należałoby zmniejszyć liczbę uczniów w klasach, co poprawiłoby wyniki dzieci i młodzieży w nauce, a w przyszłości przełożyłoby się na ich lepszy start w dorosłe życie. Z drugiej strony tak liczne zwalnianie pedagogów ma negatywny wpływ na lokalne rynki pracy, prestiż zawodu nauczyciela, zaufanie do instytucji państwa. Może też rodzić konflikty i napięcia. Mając świadomość tej sytuacji, konieczne wydaje się podjęcie systemowych działań ze strony państwa oraz kompleksowej pomocy zwalnianym pedagogom. Czy przewidujecie państwo takie działania?


Poseł Marek Balt:

    Panie Ministrze! Dziękuję, że zgodził się pan ze mną co do tego, że te zwolnienia są w przeważającej części skutkiem niżu demograficznego. Cieszę się, że rząd też monitoruje demografię kraju, ale proszę zauważyć, że zwolnienie 7,5 tys. nauczycieli, czyli jednej grupy zawodowej, tak naprawdę można porównać do zwolnień grupowych w bardzo dużej, potężnej firmie. To są szkoły publiczne i chciałbym, żeby ta grupa 7,5 tys. ludzi, która potencjalnie zostanie zwolniona, miała opiekę rządu, bo jeżeli były zwolnienia w stoczniach kilku tysięcy pracowników, to przecież był specjalny program osłonowy dla tych pracowników.

    Tak naprawdę jest duże prawdopodobieństwo, że te 7,5 tys. nauczycieli zostanie zwolnionych i zostawionych samym sobie. Dzisiaj jest potrzebny specjalny program rządowy, który pozwoli tym ludziom przekwalifikować się, bo dla nich prawdopodobnie nie będzie powrotu do zawodu, gdyż demografia kraju nie zmienia się bardzo szybko. (Dzwonek) Czy rząd przewiduje takie dodatkowe działania? Bo przecież rząd zaplanował podwyżki dla nauczycieli. Czy zaplanował też pieniądze na przekwalifikowania nauczycieli?



Poseł Marek Balt - Zapytanie z dnia 26 lipca 2012 roku.


76 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy