Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Barbara Bartuś:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W najbliższą niedzielę, 29 lipca, w Bobowej, mieście z powiatu gorlickiego, odbędzie się piknik historyczny ˝Z Bobowej na Grunwald˝. Bobowa, obecnie głównie znana z koronek klockowych, w dobie Polski piastowej była siedzibą możnego rodu Gryfitów. Do znacznych godności i zaszczytów doszedł Zygmunt Gryfita, który w sławetnej bitwie pod Grunwaldem dowodził 46. chorągwią braci i rycerzy Gryfitów Bobowskich. O jego udziale w bitwie grunwaldzkiej pisali sam Jan Długosz w ˝Dziejach Polski˝ i Henryk Sienkiewicz w powieści historycznej ˝Krzyżacy˝.

    W tym roku minęła kolejna, już 602., rocznica tej jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Polscy rycerze odnieśli wówczas wielki sukces. Stąd też dla uczczenia ich waleczności Bobowa kolejny raz organizuje piknik historyczny. Głównym organizatorem obchodów jest Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej, a wśród atrakcji są wycieczka po wiosce rycerskiej, przemarsz bractw rycerskich oraz pokaz walk rycerskich na terenie renesansowego dworu obronnego w Jeżowie. Wspomniany dwór jest perełką architektoniczną naszego regionu. Organizowany piknik jest okazją, by przenieść się w historii do czasów zwycięstwa Polski nad Krzyżakami. Z inicjatywy samorządu gminnego uroczyste obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem mają zostać wpisane na trwałe w kalendarz ważnych wydarzeń w mieście i gminie Bobowa.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziś, kiedy nauka historii w szkole traci niestety swoją właściwą rangę, kultywowanie takich rocznic ma szczególne znaczenie. Męstwo i bohaterstwo rycerzy polskich, walczących o wyzwolenie i suwerenność ojczyzny, trzeba wspominać, a wszystkim poległym w tej wielkiej bitwie i tym, którzy przeżyli, należy się cześć. Im lepiej młodzi ludzie poznają historię, tym większa szansa na rozbudzenie w nich ducha miłości do ojczyzny, poszanowania dla tradycji i kultury własnego narodu. Będąc świadkiem negatywnych zmian w systemie edukacji oraz laicyzowania i europeizowania polskiej młodzieży, chociażby przez różne media, popieram takie imprezy jak ten piknik historyczny i serdecznie zapraszam do Bobowej. Dziękuję. (Oklaski)Poseł Barbara Bartuś - Zapytanie z dnia 26 lipca 2012 roku.


69 wyświetleń