Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2011 roku (druk nr 294) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 522).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Dariusz Joński, Wysoka Izbo.

    Szanowni Państwo! Dzisiejsza debata na temat sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, tak jak powiedział poseł Tomasz Kamiński, nie dotyczy tylko i wyłącznie samego sprawozdania, ale dotyczy również kondycji mediów publicznych, publicznej telewizji i publicznego radia. Otóż większość na tej sali zdaje sobie sprawę, że właśnie publiczna telewizja, i publiczne radio, umiera, a premier Donald Tusk patrzy, przygląda się temu i nic w tej sprawie nie robi. Jesteśmy bezdyskusyjnie świadkami upadku publicznego radia i telewizji w wyniku nieodpowiedzialnych wypowiedzi, i to nie tylko polityków, niestety. Co nam mówił Donald Tusk? W 2007 r. powiedział: to nie jest telewizja publiczna, przestańmy udawać, że płacimy abonament. W listopadzie 2007 r. premier posunął się jeszcze dalej: to wyłudzanie pieniędzy. Kwiecień 2008 r.: abonament to haracz, co więcej, haracz ściągany z ludzi. W maju 2008 r. premier mówi: to wyjątkowo obłudny system.

    Otóż często podczas posiedzeń komisji kultury słyszymy od posłów i posłanek PiS i Solidarnej Polski, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złamała prawo. Jak widzieliśmy w wyroku w sprawie m.in. Telewizji Trwam, tego prawa nie złamała.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Sędzia tego w ogóle nie dowodził, proszę pana.)

    Co więcej, muszę przyznać, że nie tylko premier nawoływał do tego, aby nie płacić abonamentu, i do tego, aby łamać prawo. Otóż biskup włocławski Wiesław Mering w katedrze wezwał z ambony do niepłacenia abonamentu. Nawiązywał również do łamania prawa, stawiając warunek, aby Telewizja Polska pozbyła się Nergala.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: To jest projekt obywatelski.)

    Co więcej, słyszymy, że to wyznawca satanizmu. Satanista to ten, kto wierzy w szatana. Akurat Nergal w niego nie wierzy.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: A w co wierzy?)

    Swoją drogą Nergal uratował ten program. Dobrze, że Telewizja Polska nie musiała dopłacać do tego programu.

    (Poseł Jan Dziedziczak: Dane były odwrotne.)

    Dzięki niemu udało się zrobić świetny program. Swoją drogą był to świetny juror.

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: A gdzie misja?)

    Cieszę się, że państwo oglądaliście. Macie inny pogląd, ale to świetny program, skoro go oglądaliście.

    Swoją drogą po takich wypowiedziach, nie tylko premiera, lecz także duchownych, wpływy z abonamentu z poziomu 900 mln zł w 2003 r. spadły do 462 mln, a więc blisko o 48%. Nagle słyszymy z resortu finansów zapowiedź, że niepłacenie abonamentu będzie bezwzględnie ścigane. Po tych wszystkich wypowiedziach premiera nagle słyszymy taką wypowiedź Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że mają to ściągać listonosze, czyli chodzić od domu do domu i sprawdzać, czy jest radioodbiornik albo telewizor. (Wesołość na sali)

    (Głos z sali: Listonosz zawsze dzwoni dwa razy.)

    Jaki mamy wynik tej kontroli? Otóż w ubiegłym roku za sprawą przeprowadzonych przez Pocztę Polską kontroli urzędy skarbowe wyegzekwowały zaległości, uwaga, od całych 459 gospodarstw, od tylu. (Gwar na sali)


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję bardzo.

    Mowa o listonoszach, którzy mają wyjątkowo ciężką pracę, ale takiej jeszcze nie mieli. Muszą sprawdzać, czy w każdym domu jest radioodbiornik albo telewizor. Jak widzimy, ten pomysł się nie sprawdził, bo tylko w przypadku 459 gospodarstw udało się wyegzekwować te środki finansowe.

    Dziś regionalne ośrodki telewizyjne i radiowe mają pieniądze na około 2-3 miesiące. Po tych 2-3 miesiącach będą musiały po prostu zamykać swoją działalność. Większość programów już została wykreślona z grafiku i zostały tylko i wyłącznie wiadomości, czasami nawet bez informacji o sporcie. Tak wygląda dzisiaj sytuacja w telewizji po wypowiedziach premiera, które godzą oczywiście w interes publicznej telewizji i radia. Czekamy dziś na obiecaną ustawę. Czasu już nie ma. Żałuję, że nie ma ani premiera, ani wicepremiera, ani nikogo, kto wysłuchałby dzisiejszej debaty. (Dzwonek) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji robi wszystko, aby naprawić ten błąd polityków i duchownych, ale, jak widzimy, nie jest to łatwe. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 27 czerwca 2012 roku.


99 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy