Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 386 i 478).


Poseł Iwona Kozłowska:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadzającego zmiany do przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zawartego w druku nr 386.

    Wysoka Izbo! Badania aktywności ekonomicznej ludności Polski wskazują wyraźnie na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy w ostatnich latach. Zdecydowany wpływ na ten fakt miało zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, spowodowane w głównej mierze otrzymywanym wsparciem. W ciągu 2011 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 41 tys. ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. Wśród tej liczby ponad 10% ofert stanowiły oferty pracy subsydiowanej. W stosunku do ub.r. liczba ofert pracy dla osób niepełnosprawnych zwiększyła się o ponad 24%, przy spadku ogólnej liczby ofert w tym samym czasie o 27,2%.

    Podam kilka danych z 2011 r. Współczynnik aktywności zawodowej - 26,4%, wskaźnik zatrudnienia - 22,3%, stopa bezrobocia - 15,5%. Aby poprawić warunki i bezpieczeństwo zatrudniania i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz kontynuować działania w tej sferze, prezentowany projekt ustawy zakłada uszczelnienie systemu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków publicznych. Służyć temu ma m.in. wzmocnienie uprawnień kontrolnych prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co będzie umożliwiało przeprowadzenie postępowania kontrolnego w zakresie zgodności danych zawartych w dokumentach dotyczących miesięcznego dofinansowania ze stanem faktycznym. Szersze kompetencje prezesa funduszu to także możliwość wydawania decyzji wstrzymujących dofinansowanie w razie nieprawidłowości oraz możliwość przeprowadzenia kontroli u nabywcy lub sprzedającego dotyczącej prawidłowej realizacji obniżenia wpłat. W celu zapobiegania uszczupleniu środków publicznych projekt wprowadza przepisy dotyczące ponoszenia przez pracodawcę odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o rehabilitacji. Oznacza to nasilenie dyscypliny w zakresie obowiązku składania deklaracji i wymaganych informacji.

    Aby urealnić wysokość wsparcia udzielanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne, a także zapewnić bezpieczeństwo i stabilność zatrudniania osób niepełnosprawnych na rynku pracy, projekt ustawy proponuje skrócenie o 9 miesięcy czasu obowiązywania przepisu wskazującego na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę z grudnia 2009 r., będącego podstawą do wyliczenia kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Jest to zmiana uzasadniona, gdyż pracodawca w 2012 r. będzie ponosił znacznie wyższe koszty zatrudnienia osoby niepełnosprawnej niż to wcześniej zakładano.

    Analizowany projekt ustawy zwraca również uwagę na kompetencje pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Pojawiła się potrzeba rozszerzenia zakresu obowiązków pełnomocnika o prowadzenie nadzoru nad orzekaniem o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W myśl projektu ustawy do kompetencji tych należeć będzie także: opiniowanie działań wojewody dotyczących powołania lub odwołania powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, a także określenie obszaru jego działania, wydawanie zgody na powołanie lub odwołanie przez wojewodę wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, a także bezpośrednie zobowiązywanie organów powołujących zespoły orzekające do ich odwoływania, z możliwością ich czasowego zawieszenia.

    Szanowni państwo, jak ważne na rynku pracy osób niepełnosprawnych jest właściwe funkcjonowanie zakładów aktywności zawodowej oraz zakładów pracy chronionej, wszyscy wiemy. Projekt ustawy eliminuje obowiązek uzyskania opinii starosty o potrzebie utworzenia ZAZ-u, gdy organizatorem jest powiat. Zarówno ZAZ-y, jak i zakłady pracy chronionej będą miały możliwość czasowego zwolnienia przez wojewodę ze spełnienia warunków osiągania w zakładzie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

    Projekt ustawy określa też procedury przekazania prowadzenia ZAZ-u przez innego organizatora oraz zobowiązuje zakład do przedstawienia pełnej informacji na temat zmian dotyczących uzyskania statusu i realizacji obowiązków wynikających z ustawy. Wyżej wymieniony projekt nakłada też na organizatora ZAZ-u obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków funduszu, w sytuacji gdy nastąpi jego likwidacja lub utrata statusu. Proponowany projekt ustawy zawiera zmiany dotyczące funkcjonowania zakładów pracy chronionej, zakłada wykreślenie warunku prowadzenia rozliczeniowego rachunku bankowego środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych jako przesłanki powodującej utratę statusu zakładu pracy chronionej. Prócz tego projekt umożliwia dofinansowanie ze środków funduszu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego w sektorze finansów publicznych. (Dzwonek)

    Jeszcze chwilę, panie marszałku, proszę.

    Projekt ustawy rozszerza również grupę podmiotów zwolnionych z wpłat na fundusz o hospicja i domy pomocy społecznej. Projekt zakłada również wyeliminowanie fikcyjnego zatrudniania osób niepełnosprawnych w celu zmniejszania wpłat na konto funduszu.

    Reasumując, Wysoka Izbo, proponowane zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są w pełni uzasadnione. Uszczelniają system wpierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych, uwzględniają istotne przepisy dotyczące uprawnień kontrolnych funduszu, określają i poszerzają kompetencje pełnomocnika, usprawniają funkcjonowanie zakładów aktywności zawodowej i zakładów pracy chronionej, zwalniają z wpłat na fundusz DPS-y i hospicja, umożliwiają dofinansowanie ze środków funduszu wynagrodzeń osób niepełnosprawnych zatrudnionych w sektorze finansów publicznych. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom społecznym, które zostały sformułowane podczas debaty w trakcie posiedzeń Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska wnosi do projektu jedną poprawkę.

    W związku z tym, panie marszałku, Wysoka Izbo, klub Platforma Obywatelska popiera przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw wraz z proponowaną poprawką. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 26 czerwca 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy