W najbliższą niedzielę 13 stycznia, jak co roku od lat, odbędzie się 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli zbiórka publiczna organizowana przez fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP będzie zbierać pieniądze nie tylko na sprzęt medyczny dla najmłodszych, ale i dla najstarszych, dla zakładów świadczących pomoc geriatryczną. Tam też lista potrzeb jest długa.

Od dwudziestu lat Orkiestra zbierała pieniądze na cele medycyny dziecięcej, przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego ratującego życie najmłodszym. Sprzęt ten był zawsze przekazywany szpitalom, mającym podpisane kontrakty z NFZ. Jednak w tym roku po raz pierwszy połowa zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo leczniczych dla osób starszych. „Wokół nas  żyje i będzie żyło coraz więcej osób w podeszłym wieku, wymagających pomocy medycznej w walce z chorobami przewlekłymi. Osób, które zasługują na dobre wyposażenie oddziałów szpitalnych, ośrodków opiekuńczych, na troskę i zrozumienie lekarza, i na końcu na poszanowanie godności przez wszystkich dookoła.Zakłady opiekuńczo-lecznicze opieki długoterminowej to placówki, które podejmują się niesienia pomocy tym najciężej chorym seniorom. Tam także lista potrzeb jest długa”, napisała WOŚP na swojej stronie internetowej.

Jak zaznacza WOŚP po raz pierwszy zleciła przeprowadzenie badania opinii publicznej pod kątem akceptacji nowych planów i 91 procent respondentów zaakceptowało taki sposób wydatkowania zebranych środków.

Jak zawsze WOŚP zwraca się do wszystkich z apelem o pomoc. Pomóc można wrzucając jakąś kwotę do puszek wolontariuszy, wpłacić na konto bankowe WOŚP, przekazać 1 procent podatku, a można też przekazać jakąś rzecz na aukcję.

Członkowie Platformy Obywatelskiej aktywnie włączają się do tej akcji oferując różne przedmioty na aukcję. Premier Donald Tusk przekazuje na ten cel bombkę oraz zdjęcie z autografem.

Cezary Kucharski – wspólne wyjście na mecz T-mobile Ekstraklasa

Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki – pamiątkowy medal Interpolu. Jest to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, ponieważ pochodzi z limitowanej serii i ma numer 121. Na świecie jest tylko 2000 sztuk takich medali.

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak przekazał na tę aukcję strój sportowy Marcina Gortata, a Marynarka Wojenna proponuje rejs okrętem podwodnym, okrętem transportowo-minowym oraz udział w specjalistycznym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków.

Minister Transportu Sławomir Nowak oddał na aukcję modele lokomotyw „Husarz”.

Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas – misia-sześciolatka.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin – pióro.

Minister Finansów Jacek Rostowski – pamiątkową kolekcję monet Euro.

Wylicytować też można spotkania ze znanymi politykami, udział w imprezie czy np. w walce zapaśniczej.