Podczas gorącej atmosfery towarzyszącej II turze wyborów prezydenckich odbyła się 92 już sesja sejmu, która przyjęła kilka ważnych dla obywateli ustaw. Praktycznie nie zostały one zauważone przez ogarnięte wyborczą gorączką media, a szkoda, bo decyzje, które podjęliśmy dotyczą wielu grup obywateli i środowisk. Dwie z nich są szczególnie ważne.

    „Złotówka za złotówkę” – po przekroczeniu progów dochodowych zasiłki rodzinne będą tylko obniżane a nie odbierane. Taką zasadę wprowadził Sejm, uchwalając nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Od 2016 r. przekroczenie kryterium dochodowego będzie powodować pomniejszenie otrzymywanych świadczeń rodzinnych zamiast ich całkowitego wycofania. Dotychczas, gdy dochód na osobę w rodzinie wynosił więcej niż 574 zł (664 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym), traciła ona prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami. Po wejściu w życie nowych rozwiązań świadczenia te będą obniżane o taką kwotę, o jaką przekroczony został próg dochodowy. Zasada „złotówka za złotówkę” ma być stosowana w przypadku zasiłków rodzinnych i dodatków do nich, otrzymywanych z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia nauki przez dziecko w szkole poza miejscem zamieszkania. Nowe przepisy mają zachęcić rodziców do podejmowania zatrudnienia bez obawy, że utracą prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, gdy ich sytuacja finansowa się poprawi. Według szacunków z nowych regulacji w 2016 r. będzie mogło skorzystać ok. 160 tys. rodzin. W dalszej kolejności nowelizacja będzie rozpatrywana w Senacie.

    Strażacy ochotnicy poszkodowani w akcjach otrzymają rekompensaty pieniężne. Będzie to możliwe dzięki uchwalonej przez posłów nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Celem nowych przepisów jest usunięcie dysproporcji między uprawnieniami strażaków różnych formacji. Zgodnie z nowelizacją, poszkodowani w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy np. nie są zatrudnieni na umowę o pracę lub są bezrobotni, będą mogli otrzymać rekompensatę pieniężną. Będzie ona przysługiwać za każdy dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia, lecz nie dłużej niż przez okres łącznego pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, czyli przez 18 miesięcy. W przypadku gdy rekompensata zostanie przyznana w wysokości wyższej niż otrzymane wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne na wniosek członka OSP będzie można wypłacić wyrównanie do wysokości rekompensaty. Strażakom ochotnikom będącym w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym rekompensaty będą ustalane i wypłacane przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a członkom OSP spoza tego systemu przez właściwą gminę jako zadanie zlecone.

    W ostatnim dniu 92. posiedzenia posłowie uchwalili również m.in. ustawę pozwalającą przywrócić tożsamość bohaterom walki o niepodległą Polskę w latach 1944-1956. Izba znowelizowała też Kodeks wyborczy – wśród zmian np. wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych i kadencyjności PKW. Ponadto Sejm zakończył parlamentarne prace nad prawem restrukturyzacyjnym. Okolicznościowymi uchwałami Izba upamiętniła 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Tragedię Górnośląską z 1945 r.

Romuald Ajchler