Jak mogą głosować Polacy zamieszkali za granicą lub przebywający czasowo za granicą? Muszą zgłosić chęć wzięcia udziału w wyborach właściwemu konsulowi, wówczas zostaną wpisani do spisu wyborców w obwodzie ogłoszonym za granicą.

Obwody głosowania za granicą tworzone są na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych. Listę obwodów można znaleźć m.in. na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl, a także we wszystkich polskich placówkach konsularnych.

Jak dokonać zgłoszenia?

Jest kilka sposobów na dokonanie zgłoszenia. Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem poczty e-mail. Należy podać przy tym następujące dane: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą. Osoby, które tylko czasowo przebywają za granicą dodatkowo podają swój adres zamieszkania w Polsce (miejsce ujęcia w rejestrze wyborców). Aby zgłoszenie było kompletne, należy podać również numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania. W przypadku państw, do których można wjechać na podstawie dowodu osobistego, w miejsce numeru paszportu, można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Zgłoszenia o chęci głosowania za granicą należy dokonać minimum 3 dni przed wyborami, czyli najpóźniej do dnia 7 maja 2015 r.

Co w przypadku II tury wyborów?

Należy pamiętać, że osoby, które zostaną wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania za granicą, będą figurowały w tym spisie także również w przypadku II tury wyborów. Wówczas, gdy wyborca będzie chciał zagłosować w innym obwodzie (także w miejscu zamieszkania) będzie musiał uzyskać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jeżeli zaś wyborca zdecyduje się na głosowanie za granicą dopiero podczas II tury wyborów (w przypadku ponownego głosowania), będzie mógł dokonać takiego zgłoszenia jak w przypadku I tury wyborów, najpóźniej 3 dni przed ponownym głosowaniem, czyli do 21 maja 2015 r.