1strona

 

W związku z brakiem reakcji polskiego rządu na oburzające działania ukraińskiego parlamentu gloryfikującego zbrodniarzy z OUN-UPA, zwróciłem się do pani premier z zapytaniem, co zamierza w tej sprawie zrobić polski rząd.

————>

Szanowna Pani Premier,

w dniu wizyty prezydenta Polski na Ukrainie Werchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę, w której OUN-UPA uznana jest za formację walczącą o niepodległość kraju. Za projektem opowiedziało się 271 deputowanych przy wymaganych 226 głosach.
Deputowany Jurij Szuchewycz z Radykalnej Partii, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach z rąk nacjonalistów ukraińskich stwierdził, że – „Zgodnie z ustawą wszyscy, którzy brali udział w walce zbrojnej, politycznej, w strukturach i organizacjach, uważani są za walczących o wolność i niepodległość Ukrainy”.

Szanowna Pani Premier,
historycy polscy szacują, że w latach 1939–1945 z rąk OUN – UPA zginęło w niezwykle okrutny sposób ok. 150–200 tysięcy Polaków na dawnych polskich Kresach Wschodnich, z tego ok. 50–70 tysięcy tylko na Wołyniu. Prowadzona w sposób zorganizowany akcja OUN – UPA miała charakter ludobójstwa, a jej celem było wyniszczenie ludności polskiej.

Szanowna Pani Premier
Gloryfikacja UPA i jej przywódców – Stepana Bandery i Romana Szuchewycza wywołuje krytykę ze strony wielu weteranów II Wojny Światowej i polityków, oskarżających banderowców o współpracę z nazistami.
Apeluje się do społeczeństwa, aby nie zapominało o okrucieństwie członków OUN-UPA w trakcie i po wojnie, np. o „rzezi wołyńskiej” — masowej zbrodni dokonanej w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich cywilach na Wołyniu, która do września 1939 roku wchodziła przeważnie w skład Polski.
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jak rozumieć fakt, że w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kijowie Rada Najwyższa przyjęła ustawę gloryfikującą Ukraińską Powstańczą Armię, która nad Wisłą kojarzy się z okrutną rzezią na Wołyniu?
2. Co zamierza rząd polski zrobić w tej kwestii?
3. Czy podjął jakieś kroki, jeśli nie to, kiedy zamierza?