W niedzielę, 19 kwietnia br. w Gniewczynie gmina Tryńcza, odbyła się XII Ogólnopolska  i XXIII Podkarpacka Parada Straży Grobowych TURKI 2015, organizowana przez Wójta Gminy Tryńcza, Trynieckie Centrum Kultury i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. To tradycja straży grobowych, która występuje w całej Polsce, lecz najmocniej i w najliczniejszej formie przetrwała na Podkarpaciu, głównie w okolicach Przeworska, Jarosławia i Leżajska.

Turki najbardziej widoczni są w dwa ostatnie dni Triduum Paschalnego, Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny i podczas dorocznych parad straży grobowych. Straże grobowe na Podkarpaciu tworzą swoisty fenomen kulturowy   i etnograficzny naszego regionu, są zjawiskiem wręcz unikalnym w skali kraju. Posiadanie swoich własnych oddziałów „turków” jest w społecznościach lokalnych Podkarpacia uważane za powód do dumy. Udział w dorocznych, ogólnopolskich paradach straży grobowych, dla oddziałów gminy Tryńcza to okazja do zaprezentowania swoich strojów, uzbrojenia, musztry paradnej oraz spotkania z podobnymi formacjami, nie tylko  z Podkarpacia, ale i z odległych regionów Polski. Dla wszystkich, którzy pierwszy raz mają okazję zobaczyć wielobarwny oddział, maszerujący wokół kościoła, trzymający wartę przy symbolicznym Grobie Chrystusa czy też prezentujący swoje umiejętności podczas musztry paradnej, zawsze jest to niezapomniane przeżycie. Widowiskowe pokazy są jedną   z największych atrakcji gminy Tryńczy co roku przyciągają coraz większą liczbę widzów.

W gminie Tryńcza trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez straży grobowych, które pełnią wartę przy symbolicznych Grobach Pańskich. Zwyczaj ten, do głębi związany z chrześcijaństwem, na Ziemi Przeworskiej ma ponad sześćsetletnią tradycję – informuje w przedmowie albumu „Straże grobowe w Gminie Tryńcza” Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza, a zarazem komendant trynieckiej Straży Grobowej. Warto zaznaczyć, że „turki” uczestniczą w życiu lokalnej społeczności nie tylko w czasie Świąt Wielkanocnych, ale przez cały rok. Występują podczas ważniejszych uroczystości kościelnych, patriotycznych  i świeckich. Biorą nawet udział prywatnych przyjęciach, jak prymicje czy imprezy rodzinne któregoś z członków oddziału - źródło GazetaJarosławska.

Parada Straży Grobowych TURKI 2015 w Gniewczynie była doskonałą okazją do złożenia serdecznych gratulacji z okazji 70-lecia istnienia Straży Grobowej  w Gorzycach, które złożył poseł Mieczysław Golba.

Turki2

Turki3

Turki4

Turki1

Turki