Rząd nie może myśleć tylko o górnikach i frankowiczach. Nie może zapominać też o rolnikach – mówią politycy SLD.  Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi zaapelowali do premier Ewy Kopacz o rozmowę z rolnikami w sprawie realizacji ich postulatów oraz o debatę w Sejmie na temat sytuacji na polskiej wsi.
 
Jeśli rolnicy rozpoczną protest, poprzemy go i się do niego przyłączymy – zapowiedzieli politycy SLD. Możliwość przeprowadzenia takiego strajku zapowiedzieli w niedzielę rolnicy z rolniczego związków zawodowych, m.in. z OPZZ.  Stanie się to, jeśli do piątku premier Ewa Kopacz nie podejmie rozmowy z rolnikami o ich postulatach.
 
Rząd nie może tylko myśleć o górnikach, o tych, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, ale także musi myśleć o sytuacji rolników. Apelujemy do pani premier, żeby wsłuchała się w te postulaty, które głoszą związki zawodowe, które działają na rzecz polskiego rolnictwa, żeby się z nimi spotkała i aby zdyscyplinowała ministra rolnictwa Marka Sawickiego – powiedział poseł SLD Cezary Olejniczak.
– Chcemy, aby w rozmowach uczestniczyła pani premier, bo pan minister rolnictwa nie ma czasu. Woli on zajmować się polityką i występować w mediach, zamiast zacząć regulować sprawy związane z jego działką – dodawał poseł Romuald Ajchler.
 
Posłowie na konferencji prasowej w Sejmie wskazywali na narastające problemy w rolnictwie – spadają dochody rolników po wprowadzeniu embarga przez Rosję na produkty rolno-spożywcze, producenci nie otrzymali także żadnych odszkodowań w związku z chorobą afrykańskiego pomoru świń, a dodatkowo dochodzi problem niestabilnego rynku mleka w związku z wysokimi karami, które czekają rolników za przekroczenie kwot mlecznych. Poseł Cezary Olejniczak wskazywał również na brak reakcji polskiego ministra rolnictwa na działania, które podejmują niektóre kraje Unii Europejskiej i dogadują się z Moskwą, by ponownie móc eksportować produkty żywnościowe do Rosji.
 
Cezary Olejniczak i Romuald Ajchler przypomnieli również, że jesienią klub SLD prosił marszałka Sejmu o zorganizowanie w Sejmie debaty na temat sytuacji w rolnictwie. Ta jednak do dziś się nie odbyła. – Będziemy ponawiać ten wniosek – zapowiedział Cezary Olejniczak. Jeśli pani premier nie spotka się z rolnikami, a ci rozpoczną protest, SLD przyłączy się do tego protestu – dodawał rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński.

Źródło: sld.org.pl