Nowela ustawy o finansowaniu nauki, choć porządkuje wiele kwestii, to nie zawiera zapisów zobowiązujących do wzrostu nakładów na naukę – mówili posłowie opozycji podczas debaty w Sejmie. Wiceminister nauki przypomniał, że w 2015 r. nakłady te mają wzrosnąć o 10 proc.

- Olbrzymia część zapisów, o których dziś mówimy, to odpowiedź na oczekiwania środowiska naukowego – podkreślał w środę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki oraz niektórych innych ustaw.

- Zmiany, które wprowadzi nowelizacja, mają charakter korygujący, ale dotyczą bardzo ważnych zagadnień dla rozwoju sektora nauki – mówiła posłanka PO Urszula Augustyn.

Poseł PiS Jerzy Żyżyński przyznał, że dokument pewne rzeczy poprawia, porządkuje, wprowadza kilka ważnych zmian, ale miał też zastrzeżenia. - Tkwimy na drodze naiwnej wiary, że nauka będzie się rozwijać w pętach przeregulowania, za to bez nakładów finansowych. Ustawa o finansowaniu nauki (…) powinna przede wszystkim nakładać rygory i zobowiązania na tego, kto finansuje naukę. Nauka potrzebuje uporządkowania i regulacji, ale przede wszystkim mądrego mecenatu państwa – argumentował.

Źrodło: http://nauka.money.pl/artykul/pieniadze-na-nauke-poslowie-obiecuja-wiecej,185,0,1670329.html