Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Pobyt wychowanka w młodzieżowym ośrodku wychowawczym jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (Dz. U. Nr 296, poz. 1755). W myśl przytoczonych przepisów, starosta - właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego - po otrzymaniu wskazania z ośrodka rozwoju edukacji (zwanego dalej ˝ORE˝) przesyła dokumentację nieletniego do placówki łącznie ze skierowaniem. Od tego momentu nieletni staje się wychowankiem MOW oraz uczniem konkretnej klasy funkcjonującej w nim szkoły. Potwierdzeniem takiego stanu są zapisy zawarte w § 4 ust. 4 wskazanego rozporządzenia, z których wynika, że zdjęcie nieletniego ze stanu placówki - dające możliwość wydania nowego wskazania - może nastąpić m.in. z powodu niedoprowadzenia nieletniego do ośrodka w ciągu miesiąca od dnia wskazania tego ośrodka przez ORE.

   Zatem, jak wynika z przytoczonych przepisów, z chwilą wydania skierowania nieletni staje się wychowankiem ośrodka i w związku z tym placówka musi być w stałej gotowości do przyjęcia nieletniego. Jednocześnie w bazie danych ORE oraz organu prowadzącego liczba wolnych miejsc zmniejsza się o liczbę wydanych skierowań. Nie ma więc innej możliwości zagospodarowania tego miejsca.

   Ponadto kierowanie do MOW odbywa się po uzyskaniu przez ORE sygnału o zwolnieniu się miejsca w ośrodku i konkretnej klasie danego typu szkoły funkcjonującej w placówce. Taką informację organ prowadzący MOW może przekazać do ORE nie wcześniej jak po upływie okresu wskazanego powyżej, a spowodowanego niedoprowadzeniem nieletniego do ośrodka. Potwierdzają to zapisy § 2 ust. 2 rozporządzenia: ˝ośrodki są obowiązane w szczególności do niezwłocznego przekazywania organom prowadzącym i ORE informacji o wolnych miejscach w ośrodkach w przypadkach niedoprowadzenia nieletniego do ośrodka, przeniesienia nieletniego do innego ośrodka, zwolnienia nieletniego z ośrodka lub nieusprawiedliwionej nieobecności nieletniego w ośrodku trwającej dłużej niż 4 tygodnie˝. Jednocześnie w związku z koniecznością utrzymywania przez ośrodek stałej gotowości do przyjęcia wychowanka, który ma być doprowadzony na podstawie skierowania, ośrodek ponosi określone wydatki.

   W związku z niejednolitym sposobem interpretowania przez powiaty zasad dotowania niepublicznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz przez osoby fizyczne zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytanie: Czy na wychowanka młodzieżowego ośrodka wychowawczego przysługuje dotacja w okresie od uzyskania przez ośrodek skierowania wychowanka do ośrodka do czasu doprowadzenia wychowanka do ośrodka trwającego nie dłużej niż 1 miesiąc?

   Z poważaniem

   Poseł Izabela Leszczyna

   Warszawa, dnia 8 maja 2012 r.