Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny: W dniu 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Uchyliła ona dotychczas obowiązującą ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawa narzuca na podmioty wykonujące działalność leczniczą konieczność dostosowania się do wymogów nowych przepisów.

   Zainteresowane podmioty na pełne dostosowanie się do zapisów ustawy o ich działalności mają dwanaście miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy. Termin ten upływa 1 lipca 2012 r.

   Wprowadzona ustawa zakłada szereg zmian, które będą, wydaje się, utrudniać działalność na dotychczasowych zasadach wielu organizacjom pozarządowym. Instytucje takie jak stowarzyszenia, fundacje (w tym hospicja), przychodnie dla bezdomnych, placówki opiekuńcze, które do tej pory prowadziły działalność non profit, muszą się zarejestrować jako przedsiębiorcy. W myśl ustawy bowiem, prowadząc podmiot leczniczy, wykonują działalność medyczną, a ta jest działalnością gospodarczą. Prowadzić to będzie do sytuacji, w której takie instytucje nie będą mogły korzystać z przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Stanowi to wielkie zagrożenie dla działalności takich placówek, które swoją działalność w dużej mierze opierają na środkach przekazywanych im przez ludzi dobrej woli, poprzez zapisany w formularzu podatkowym 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

   Rozwiązaniem tej sytuacji wydaje się nowelizacja ustawy, która powodowałaby możliwość przekazywania 1% z rocznych zeznań podatkowych podatników. Dzięki temu wspomniane podmioty lecznicze będą mogły prowadzić swoją działalność na dotychczasowym poziomie przy dużym wsparciu przekazywanego 1% podatku dochodowego. Wydaje się także zasadna możliwość rezygnacji z konieczności obowiązku rejestracji podmiotów leczniczych wykonujących swe usługi na zasadach non profit jako przedsiębiorcy. Argumentem przemawiającym za tym jest fakt nieczerpania dochodów ze swej działalności przez takie placówki.

   Pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie takich zmian w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w której znajdą się przepisy umożliwiające przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego podmiotom wykonującym działalność leczniczą na zasadach non profit?

   2. Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku rejestracji dotychczasowych podmiotów takich jak organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, fundacje (w tym hospicja), przychodnie dla bezdomnych, placówki opiekuńcze, które do tej pory prowadziły działalność non profit jako przedsiębiorcy, wprowadzając odpowiednie zapisy prawne w ustawie?

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 8 maja 2012 r.