Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Regulacje polskiego prawa pracy dotyczące czasu pracy są bardzo mało elastyczne. Ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu dla przedsiębiorców i pracowników wprowadzono na okres 2 lat regulacje dotyczące czasu pracy umożliwiające dłuższe okresy rozliczeniowe oraz nowe regulacje w zakresie indywidualnego i ruchomego czasu pracy. Czas obowiązywania tych regulacji minął 31 grudnia 2011 r. Jak pokazują statystyki Państwowej Inspekcji Pracy, z rozwiązań tych korzystano bardzo często, co uzasadnia konieczność wprowadzenia ich na stałe. Brak regulacji uelastyczniających przepisy o czasie pracy komplikuje system organizacji czasu pracy, zmniejsza możliwość dostosowania się do zmieniających się warunków gospodarczych, ogranicza zdolność podmiotów do utrzymania zatrudnienia. Dłuższe okresy rozliczeniowe poprawiają konkurencyjność wielu gałęzi gospodarki. Brak takich regulacji zwiększa skalę wykorzystywania innych form uelastyczniających zatrudnienie, m.in. tzw. umów śmieciowych. Wśród istotnych zmian należy rozważyć:

   1) uregulowanie zasad wprowadzenia przez pracodawcę 6-, 9- i 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy,

   2) uregulowanie w uzasadnionych przypadkach krótszego, 24-godzinnego odpoczynku tygodniowego,

   3) ułatwienie stosowania przerywanego czasu pracy,

   4) uregulowanie ruchomego czasu pracy,

   5) zwiększenie limitu godzin nadliczbowych,

   6) ułatwienia w zakresie oddawania dnia wolnego za godziny nadliczbowe, oddawania dnia wolnego lub wypłaty wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta.

   Proponowane zmiany uzyskują poparcie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i wydaje się, wracając do doświadczenia związanego z uchwalaniem ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu dla przedsiębiorców i pracowników, że powinny uzyskać poparcie organizacji wchodzących w skład Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zależy bowiem na stabilizacji rynku pracy, poprawie jego konkurencyjności.

   Pytanie: Czy przedstawione wyżej kwestie dotyczące uelastycznienia czasu pracy są rozważane jako propozycje dotyczące nowelizacji przepisów o czasie pracy?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 12 kwietnia 2012 r.