Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na interpelację nr 34188 Pani Janiny Okrągły oraz Pani Barbary Czaplickiej, Posłów na Sejm RP, przekazaną w dniu 27 sierpnia 2015 r., w sprawie „wprowadzenia dla ratownictwa medycznego procedur postępowania wobec chorych na hemofilię oraz Karty Chorego na Hemofilię”, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Nawiązując do kwestii stworzenia procedur ratowniczych, które określałyby schemat postępowania z pacjentem chorym na hemofilię, który trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego, Minister Zdrowia wystąpił w marcu 2015 r. do wojewodów, którzy są odpowiedzialni za nadzór nad systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie poszczególnych województw, z prośbą o przekazanie podmiotom leczniczym, w strukturach których działają szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć, informacji o konieczności zwrócenia przez personel medyczny szczególnej uwagi na chorych ze skazami krwotocznymi. Ministerstwo podkreślało wówczas, że u osób ze skazą, które trafiają do szpitali z powodu urazu i/lub krwawienia, priorytetem jest wdrożenie postępowania przeciwkrwotocznego. W piśmie opisano także sposoby dystrybucji czynników krzepnięcia dla pacjentów szpitali.

W dniu 19 czerwca 2015 r., Minister Zdrowia rozesłał do wojewodów ankietę, mającą na celu zwiększenie świadomości w zakresie ratownictwa medycznego na temat postępowania z chorymi na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne, w tym zmobilizowanie do opracowania odpowiednich procedur tam, gdzie takowe nie funkcjonowały. Z dotychczas otrzymanych odpowiedzi wynika jednoznacznie, że personel medyczny szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć ma świadomość konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na osoby chore na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne. Ma wiedzę, że koncentraty czynników krzepnięcia są dostępne w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Kadra medyczna dysponuje również danymi kontaktowymi do RCKiK, a w większości przypadków także do ośrodków hematologicznych, mających doświadczenie w leczeniu hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych - oddzielnie dla dzieci i dla dorosłych. Wojewodowie przedstawili także przykładowe procedury postępowania wobec chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć.

Odnosząc się z kolei do kwestii uznania „Karty Chorego na Hemofilię” za oficjalny dokument medyczny, uprzejmie informuję, iż w dniu 28 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. poz. 1163), która znowelizowała delegację do wydania rozporządzenia przez Ministra Zdrowia w zakresie określenia wzorów niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, mającej istotne znaczenie dla szybkiego i skutecznego udzielania świadczeń zdrowotnych. Jednocześnie, podjęte zostały prace nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej. W ramach prac nad projektem tego rozporządzenia, według obecnego stanu prowadzonych prac, proponuje się określenie wzoru karty chorego na hemofilię.

W najbliższym czasie projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Zgodnie z ww. ustawą, nowe rozporządzenie powinno wejść w życie nie później niż do dnia 28 lutego 2016 r.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/