Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na interpelację nr 34189 Pani Janiny Okrągły oraz Pani Barbary Czaplickiej, Posłów na Sejm RP, przekazaną w dniu 27 sierpnia 2015 r., w sprawie „powołania ośrodków kompleksowej terapii leczenia hemofilii”, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Na wstępie należy wskazać, iż w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 1520, z późn. zm.), wyodrębniono warunki „Leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych” na dwóch poziomach referencyjnych, w ramach oddziałów hematologii oraz onkologii i hematologii dziecięcej. Miało to na celu zapewnienie chorym na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne kompleksowej opieki przez specjalistyczne ośrodki hematologiczne, dysponujące odpowiednim potencjałem osobowym w postaci wykwalifikowanego personelu i wyposażone w odpowiedni sprzęt, a w konsekwencji poprawę jakości ich życia oraz wyników leczenia tej grupy chorych. Warunki realizacji przedmiotowego świadczenia określono w dwóch poziomach referencyjnych. W ramach świadczeń realizowanych na drugim poziomie referencyjnym, wskazano na konieczność zapewnienia konsultacji lekarzy specjalistów oraz psychologa i fizjoterapeuty, jak również rozszerzoną diagnostykę skaz krwotocznych. Tytułem uzupełnienia należy wskazać, że dla świadczeniodawców niespełniających w zakresie tego świadczenia wymagań określonych przepisami ww. rozporządzenia, wprowadzono okres dostosowawczy, do dnia 30 czerwca 2016 r.

Zgodnie z art. 31la. ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), taryfikacja świadczeń opieki zdrowotnej jest prowadzona na podstawie planu taryfikacji Agencji sporządzanego na rok kalendarzowy. Ministerstwo Zdrowia nie ma zatem możliwości przekazania w dowolnym momencie i zlecenia Agencji taryfikacji określonego świadczenia. Należy mieć przy tym na uwadze, iż proces taryfikacji jest procesem bardzo złożonym.

Mając na uwadze powyższe, sam proces „powołania” ośrodków leczenia hemofilii, w formie, o której mowa w ww. rozporządzeniu i „Narodowym Programie Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-2018”, odbywa się na zasadzie zakontraktowania świadczenia pn. Leczenie hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych przez określony podmiot leczniczy. Minister Zdrowia, w zakresie swojej kompetencji oraz z uwagi na regulacje prawne odnoszące się do kontraktowania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, nie ma możliwości „wskazania” danego podmiotu leczniczego, który wykonywałby ww. świadczenie od określonej daty.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Igor Radziewicz-Winnicki