Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację Pań posłanek Zofii Czernow oraz Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej nr 32847 przekazaną w dniu 29 maja 2015 r. w sprawie wsparcia z funduszy UE spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w zakresie modernizacji energetycznej budynków, przekazuję następujące informacje.

Ad 1. Obecnie przewidywany podział interwencji pomiędzy wsparciem krajowym a regionalnym zakłada, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z obszaru zintegrowanych inwestycji terytorialnych miast wojewódzkich (ZIT) będą mogły korzystać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Natomiast pozostałe podmioty z obszaru ZIT oraz wszystkie podmioty poza obszarem ZIT (w tym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) będą mogły ubiegać się o wsparcie z właściwego regionalnego programu operacyjnego (RPO). W związku z tym, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły korzystać ze wszystkich dostępnych krajowych i regionalnych źródeł finansowania termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, zgodnie z wyżej wskazanym podziałem interwencji.

Ad 2. Obecnie opracowywane są przez instytucje zarządzające (minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego – w przypadku POIiŚ oraz zarząd województwa – w przypadku RPO) szczegółowe opisy osi priorytetowych, które wskażą dokładne informacje m.in. o potencjalnych beneficjentach oraz typach projektów. Ponadto w III kwartale 2015 r. powinny zostać zakończone tzw. analizy ex ante, przeprowadzane zgodnie z art. 37 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., na podstawie których instytucje zarządzające RPO oraz POIiŚ podejmą ostateczne decyzje o formie wsparcia modernizacji energetycznej budynków, tj. zakresie użycia instrumentów zwrotnych (pożyczka, gwarancja itp.) oraz instrumentów bezzwrotnych (dotacja).

Z poważaniem

Minister

z up. Marceli Niezgoda

Podsekretarz Stanu