Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na interpelację Pani Marzeny Okła-Drewnowicz oraz grupy Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2015 r. (nr 32738), w sprawie dofinansowania ze środków publicznych do pomp insulinowych dla dorosłych osób chorych na cukrzycę, uprzejmie informuję co następuje
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2015 roku pacjenci z rozpoznaniem cukrzycy mają dostęp do licznych refundowanych ze środków publicznych technologii lekowych. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zarówno preparaty insuliny, doustne preparaty przeciwcukrzycowe jak i szeroki asortyment testów diagnostycznych. Dostępne preparaty insulin, w tym insulin długodziałających, oraz automatyczne wtryskiwacze pozwalają na prowadzenie z ich zastosowaniem intensywnej insulinoterapii u pacjentów, którzy wymagają takiego rozwiązania w celu ustabilizowania choroby.
Biorąc powyższe pod uwagę uprzejmie informuję, że w 2014 r. wydatki na refundację produktów leczniczych, stosowanych w ramach leczenia cukrzycy oraz pasków diagnostycznych do pomiaru stężenia glukozy, wyniosły ponad 1,18 miliarda złotych, co stanowiło około 16% całkowitych wydatków na refundację leków dostępnych w aptece.
Odnosząc się do kwestii finasowania zakupu pomp insulinowych uprzejmie informuję, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. 2013 poz. 1314) pompa insulinowa przysługuje pacjentom do 26 roku życia. W świetle obowiązujących przepisów prawa Minister Zdrowia nie ma możliwości dofinansowania zakupu pompy insulinowej dla osób dorosłych chorych na cukrzycę.
Przyjęte rozwiązanie ma na celu umożliwienie, młodzieży do 26 roku życia, korzystanie z pompy insulinowej, ze względu na fakt, iż młodzi ludzie kontynuujący edukację są na utrzymaniu rodziców, a w związku z tym nie mogą samodzielnie pokryć kosztów związanych z zakupem tego wyrobu.
Pragnę nadmienić, iż kryteria wiekowe, tj. młodzież do 26 roku życia zostały ustalone w oparciu o opinię Konsultantów Krajowych i Towarzystw Naukowych.
Minister Zdrowia obecnie nie planuje zmiany przepisów rozporządzenia koszykowego z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w celu umożliwienia finansowania ze środków publicznych pomp insulinowych dla osób powyżej 26 roku życia.
Jednocześnie należy zauważyć, że z dniem 1 styczna 2014 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące materię zaopatrzenia w wyroby medyczne finansowane ze środków publicznych, które to przepisy znacznie zwiększyły dostępność pacjentów do tego rodzaju świadczeń. W kontekście osób chorych na cukrzycę dokonano poszerzenia kręgu osób uprawnionych do refundacji zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej – o pacjentów powyżej 26. roku życia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. poz. 1565) w leczeniu cukrzycy typu I przy pomocy pompy insulinowej, świadczeniobiorcom przysługuje zaopatrzenie w zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej, 10 sztuk (obejmujące wkłucie, łącznik i dren), raz na miesiąc, w limicie 30 zł za szt., przy 0% udziale własnym w limicie finansowania ze środków publicznych dla pacjentów do ukończenia 26. roku życia i kobiet ciężarnych, oraz 30% udziale własnym w tym limicie dla pacjentów powyżej 26. roku życia.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/