Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 9 kwietnia 2015r.

Szanowny Panie Ministrze,

Rak piersi najczęstszym nowotworem u kobiet i pierwszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce z powodu choroby nowotworowej. Można określić, że zachorowalność i umieralność z powodu raka piersi jest w Polsce problemem społecznym.
Jednym z najszybciej postępujących postaci raka piersi jest postać z nadekspresją receptora HER2. Amplifikacja HER2 występuje w 20-30% przypadków pierwotnych nowotworów piersi. Pacjentki, u których to zjawisko występuje, mają krótszy czas przeżycia całkowitego w porównaniu do pacjentów z postaciami bez nadekspresji receptora HER2 .
Dotychczasowe rokowania dla tej grupy pacjentek były nieprzychylne, ponieważ nadaktywność HER2 korelowała z opornością na niektóre popularne schematy chemioterapii i hormonoterapii. W ostatnich kilkunastu latach w leczeniu tej postaci raka dokonał się znaczny postęp .
Trastuzumab (przeciwciało monoklonalne) wprowadzony kilkanaście lat był przełomem w leczeniu. Standardowo podawany jest w postaci dożylnej.
Opracowana też została i coraz częściej jest stosowana nowa forma tego leku – podawana podskórnie. Można go wówczas podawać w trybie ambulatoryjnym, w ciągu kilku minut. Jest to forma wygodniejsza i mniej czasochłonna dla pacjentek oraz dla personelu medycznego, niż forma dożylna. Nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji, zatem jest tańsza dla systemu ochrony zdrowia.
W 2013 r. w Europie został zarejestrowany pertuzumab – drugie przeciwciało monoklonalne do stosowania u pacjentek z nadekspresją HER2 w stadium uogólnionym lub miejscowo nawracającym, z nieoperacyjnym rakiem piersi, które wcześniej nie były poddawane chemioterapii ani leczeniu trastuzumabem. Jest on już finansowane jest w 14 krajach UE (m.in. w Czechach i na Słowacji). Lek ten podczas zeszłorocznego kongresu ESMO 2014 w Madrycie został uznany za standard leczenia chorych na HER2-dodatniego raka piersi z przerzutami w I linii leczenia.
Wykazano, że dodanie pertuzumabu do trastuzumabu i docetakselu w leczeniu chorych z nadekspresją HER2 rozsianego raka piersi wydłużyło czas przeżycia całkowitego chorych o 15,7 miesiąca w porównaniu ze standardowym schematem leczenia, mediana całkowitego przeżycia chorych otrzymujących pertuzumab przekroczyła 56 miesięcy (blisko 5 lat).
W Polsce stosowany jest trastuzumab w postaci dożylnej w połaczeniu z chemioterapetykiem docetakselem w drugiej linii leczenia.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie były przyczyny odmowy refundacji podskórnej formy trastuzumabu?
2. Czy szacowano koszty wprowadzenie tej postaci do leczenia i refundacji. Jak oceniono i oszacowano korzyści ze stosowania podskórnej formy trastuzumabu ( niższa cena od formy dożylnej, podanie ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji, większy komfort pacjentki i mniejsza jej strata czasu czyli poprawa jej jakości życia, mniejsze obciążenie personelu szpitala). Jak duża rupa pacjentek kwalifikowałaby się do podawania podskórnego?
3. Czy prowadzone są negocjacje w temacie objęcia refundacją trastuzumabu podawanego podskórnie?
4. Jakie były przyczyny odmowy refundacji pertuzumabu?
5. Czy prowadzone są nadal negocjacje z firmami farmaceutycznymi w temacie objęcia refundacją pertuzumabu?
6. Czy ministerstwo rozważa dołączenie pertuzumabu do terapii trastuzumabem i docetakselem i od kiedy oraz stosowanie takiego zestawu leków już w pierwszej linii leczenia?
7. Czy oceniane były korzyści i koszty wprowadzenie takiego schematu leczenia i jakie są konkluzje?


Z poważaniem,

Janina Okrągły
Barbara Czaplicka
Ewa Czeszejko -Sochacka