Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 04-05-2015

W odpowiedzi na interpelację pana posła Tadeusza Arkita (K7INT32164), w sprawie postępów realizacji budowy zbiornika Racibórz Dolny, poniżej przedstawiam stosowne wyjaśnienia.

  1. Na jakim etapie budowy znajduje się obecnie zbiornik retencyjny Racibórz Dolny?

Obecnie prowadzone są roboty budowlane na samym polderze oraz realizowana jest infrastruktura Nowej Wsi. Prowadzone są również niezbędne działania związane z pozyskaniem praw do dysponowania gruntami pod inwestycję.

  • Roboty budowlane na zbiorniku. Roboty prowadzone są na pięciu podstawowych obiektach: zaporze czołowej z budynkami, zaporze lewobrzeżnej z budowlami towarzyszącymi, zaporze prawobrzeżnej z budowlami towarzyszącymi, zapleczu eksploatacyjnym oraz na czaszy zbiornika.
  • Budowa Nowej Wsi. Wybrano wykonawców miedzy innymi budowy infrastruktury technicznej w zakresie dróg, kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej jak również przebudowy sieci elektroenergetycznej średniego i niskiego napięcia.

Kontynuowane są działania związane z realizacją spraw związanych z nabywaniem terenów pod inwestycję, w tym między innymi współpraca ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w zakresie prowadzonych postępowań odszkodowawczych, realizacji wniosków dotyczących wykupu nieruchomości przez Skarb Państwa na rzecz osób uprawnionych i wskazanych we wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na realizację inwestycji a także podziałem terenu w Nowej Wsi.

Należy również podkreślić, iż tempo realizacji robót budowlanych jest uzależnione od zakresu i uwarunkowania ich prowadzenia. Niskie zaawansowanie z okresu 2007-2013 wynikało z długiego trwania przygotowań realizacji inwestycji, spowodowanych m.in. rozległością i znacznym skomplikowaniem technicznym zaplanowanych zadań oraz otoczenia prawnego inwestycji, w tym związanych z wykupem gruntów, kwestiami środowiskowymi, zgodnością z przepisami UE oraz przewlekłymi negocjacjami z różnego szczebla interesariuszami inwestycji (organizacje pozarządowe, społeczności lokalne). W okresie tym ulegały też znacznym zmianom przepisy prawne, a dopiero w 2010 r. Sejm RP uchwalił tzw. „specustawę przeciwpowodziową”, która umożliwiła rozwiązanie wielu problemów m.in. dotyczących pozyskania nieruchomości. Problemem było zatem przede wszystkim uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, pozyskanie niezbędnych nieruchomości i doprowadzenie do wyboru wykonawców.

  1. Jaki jest termin pełnego zakończenia prac budowlanych i oddania do użytku inwestycji?

Odnosząc się do terminu zakończenia budowy zbiornika Racibórz, według obecnego stanu wiedzy, jak również oceny przeprowadzonej przez NIK w 2014 r., mało prawdopodobne jest zakończenie budowy zbiornika w styczniu 2017 r. (choć teoretycznie jeszcze możliwe).

Obecnie ukończone zostały dodatkowe badania geotechniczne podłoża pod zaporami zbiornika oraz określono na tej podstawie technologię wzmocnienia posadowienia konstrukcji zapór. Inżynier kontraktu zaakceptował materiał budowlany oraz określił technologię i warunki jego wykorzystania. Równolegle zatwierdzane są projekty wykonawcze lewej, prawej i czołowej zapory oraz urządzeń spustowych. Dopiero zakończenie tych prac pozwoli na stworzenie docelowych założeń, gwarantujących zarówno bezpieczeństwo konstrukcji, jak i optymalny czas jej budowy oraz pozwoli na ewentualną korektę terminu realizacji przedsięwzięcia.

  1. Czy na realizację projektu w całości są zabezpieczone niezbędne środki finansowe?

Na realizację projektu są zabezpieczone niezbędne środki finansowe. Pochodzą one z umowy pożyczki zawartej w 2007 r. przez Rząd RP z Bankiem Światowym (Kredyt Banku Rozwoju Rady Europy, Kredyt Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, środki towarzyszące budżetu państwa) oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ponadto niewielkie kwoty pochodzą z Programu dla Odry 2006 oraz ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu przeznaczenia środków pochodzących z NFOŚiGW na inne ważne inwestycje służące ochronie przeciwpowodziowej, środki te planuje się zastąpić środkami Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Zadanie to zostało wpisane na listę zadań rekomendowanych przez Ministra Środowiska do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, jako zadanie o najwyższym priorytecie.

Z poważaniem,

Stanisław Gawłowski

Sekretarz Stanu

Podpisano elektronicznie