Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Stan faktyczny:

Budowa Zbiornika Racibórz Dolny razem z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, jest elementem największej w kraju inwestycji przeciwpowodziowej - projektu ochrony dorzecza Odry, zawartego w „Programie dla Odry 2006”.

Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe południowo-zachodniej Polski. Zbiornik wybudowany ma być w województwie śląskim na terenie dwóch powiatów – raciborskiego i wodzisławskiego. Na terenie miasta Racibórz ma być zlokalizowana zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne.

Powierzchnia zaplanowanego polderu ma wynosić 26,3 km kw., a jego docelowa pojemność - 300 mln metrów sześciennych. Zbiornik radykalnie poprawi bezpieczeństwo 2,5 miliona mieszkańców dorzecza Odry, poczynając od Raciborza w dół rzeki po Wrocław.

To jak ważna i potrzebna to inwestycja z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu mieszkańców tych terenów ma w pamięci obraz katastrofalnej powodzi z 1997 roku. W czasie „Powodzi Tysiąclecia” jak się ją nazywa, utonęło 56 osób, a szkody sięgały 3,5 miliarda dolarów. W połowie lipca, gdy woda opadła ogrom strat zaszokował wszystkich. Jednym z miast, które najbardziej ucierpiały podczas potopu był Racibórz. W kulminacyjnym momencie z 8 na 9 lipca 1997 roku pod wodą znalazło się ponad 60% miasta.

Należy zatem poczynić wszelkie starania tak, aby budowa zbiornika zakończyła się w jak najszybszym terminie, przy zachowaniu wszelkich staranności w realizację tego kluczowego projektu.

Pytania:

  1. Na jakim etapie budowy znajduje się obecnie zbiornik retencyjny Racibórz Dolny?
  2. Jaki jest termin pełnego zakończenia prac budowlanych i oddania do użytku inwestycji?
  3. Czy na realizację projektu w całości są zabezpieczone niezbędne środki finansowe?