Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa , 25 marca 2015 r.

Szanowny Panie Ministrze,

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 14 marca 2014 r. nakłada na firmy realizujące pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES obowiązek uzyskania akredytacji EURES. Jedyną instytucją uprawnioną do udzielania akredytacji jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa precyzuje, iż warunkiem udzielenia akredytacji jest wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, spełnianie warunków uzyskania wpisu do KRAZ oraz brak odmowy na wcześniejsze wnioski o akredytację.

Podmioty, na które wraz z nowelizacją ustawy nałożono obowiązek uzyskania akredytacji, spełniające warunki jej udzielania informują, że w praktyce uzyskanie takiej akredytacji nie jest możliwe. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie posiada bowiem systemu informatycznego, który mógłby obsługiwać EURES w Polsce, nie ma także opracowanej procedury odpowiadania na wnioski w związku z czym nie wydaje akredytacji i nie odpowiada na wnioski. To oznacza,że firmy, które do tej pory opierały swoją działalność na współpracy z powiatowymi urzędami pracy, OHP i innymi instytucjami rynku pracy nie mogą tego nadal robić, gdyż jest to nielegalne.

Nie ma żadnego problemu z uzyskaniem akredytacji za granicą, sytuacja taka powoduje więc jednocześnie nierówność w dostępie do rynku pracy dla przedsiębiorstw polskich i zagranicznych.

W związku z tym moje pytania:

1. Kiedy zostaną opracowane procedury i będzie działał system informatyczny umożliwiający uzyskanie akredytacji?

2. Czy planowane jest rozwiązanie przejściowe, które ministerstwo mogło by zaproponować firmom aby mogły one wykonywać swoją bieżącą działalność a są zobowiązane do posiadania akredytacji EURES?

Z poważaniem,

Janina Okrągły