Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Resort środowiska podjął działania w sprawie ograniczenia szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych polegające na zwiększeniu o 30 % ilości dzików przeznaczonych do pozyskania w rocznych planach łowieckich na rok 2014/15. Również o 20 % zwiększono pozyskanie jeleniowatych. Ponadto Ministerstwo Środowiska dokonało nowelizacji 2 rozporządzeń upraszczających planowanie i wykonywanie polowania na dziki- lochy. Na terenie całego kraju został skrócony okres ochronny na lochy do 3 miesięcy, z wyłączeniem województwa podlaskiego, gdzie okres ochronny na lochy-dziki został całkowicie zlikwidowany. Podniesie to skuteczność wykonywania polowania i przyczyni się do zmniejszenia populacji dzikow.

Równocześnie chciałbym poinformować, że Panu Wadimowi Tyszkiewiczowi Prezesowi Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego została udzielona odpowiedź pismem MŚ z dnia 28 stycznia 2015 r. znak:DOŚwuiś-465-3/3473/15/JM dotyczącym trudności z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa obywateli w ramach zadań własnych gminy oraz możliwości odszkodowawczych za szkody wyrządzone na terenach miejskich. Poruszony w interpelacji problem pojawiania się zwierzyny, zwłaszcza dzików w pobliżu zabudowań i gospodarstw, a nawet w miastach, nie zawsze ma przyczynę w nadmiernej liczebności populacji. Zjawisko to obserwowane jest także w innych krajach. W przypadku dzików spowodowane jest to najczęściej łatwym dostępem do odpadków żywności na niezabezpieczonych śmietnikach oraz dokarmianiem zwierząt przez lekkomyślnych mieszkańców. W skrajnych przypadkach mają zastosowanie przepisy z ustawy o ochronie zwierząt ( art.6 ust.1 pkt.5 oraz art.33a ust. 1, realizowane uchwałą sejmiku województwa), Prawa łowieckiego ( art.45 ust. 3, decyzję podejmuje starosta) oraz ustawy o samorządzie gminnym. Stosowane są w szczególnych przypadkach określanych właśnie jako „nadzwyczajne zagrożenia” i są oceniane doraźnie przez władze samorządowe po uwzględnieniu wszelkich lokalnych uwarunkowań i ewentualnych skutków zaniechania działań. W obecnym stanie prawnym środki na takie działanie musi zapewnić samorząd już na etapie planowania przyszłorocznego budżetu.

Obecnie nie prowadzi się legislacji mającej na celu odstrzał lub odłów zwierzyny na innych zasadach niż dotychczas stosowanych na terenach znajdujących się poza obwodami łowieckimi. Warunki odłowu lub odstrzału na terenach nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego winien określić np. starosta wydający decyzję administracyjną w sprawie odstrzału redukcyjnego zwierzyny zagrażającej prawidłowemu funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy – Prawo łowieckie. Jak wynika z aktualnie obowiązujących przepisów, polowanie dopuszczalne jest jedynie w obwodach łowieckich i jest obwarowane szczegółowymi przepisami dot. bezpieczeństwa samego wykonywania polowania, jak i osób postronnych. Za bezpieczną odległość na oddanie strzału od zabudowań znajdujących się w obwodzie łowieckim uznano 100 mb zachowując przy tym zasadę nie mierzenia z broni w kierunku tychże zabudowań .

Odpowiadając na zadane pytania , uprzejmie informuję, że resort nie planuje zmian w przepisach art. 46 ustawy – Prawo łowieckie i nadal podtrzymuje katalog zwierząt łownych za których szkody mogą być wypłacane odszkodowania oraz zakres tych szkód ograniczonych do wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych oraz przy wykonywaniu polowania.

Resort środowiska przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, którego celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r. sygn. akt P19/13 oraz nadanie brzmienia zgodnego z Konstytucja RP niektórym delegacjom ustawowym do wydania aktów wykonawczych. Informuję również, że resort nie prowadzi analizy wydatków samorządów lokalnych na utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w gminach w aspekcie zagrożeń od dzikich zwierząt, ponieważ nie wynika to z przepisów ustawy – Prawo łowieckie. Podobnie nie dysponuje środkami finansowymi, które mogłyby być użyte na rekompensowanie szkód w infrastrukturze miejskiej lub na gruntach innych niż rolnicze.

z up. Ministra

Podsekretarz Stanu

Główny Konserwator Przyrody

Piotr Otawski

(dokument został podpisany podpisem elektronicznym)