Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze

Zakładowe Organizacje Związkowe działające w Konsorcjum  Ochrony Kopalń Sp. z. o. o.  w porozumieniu z Organizacjami Związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. wystosowały do mnie pismo, w którym proszą o interwencję w sprawie polityki prowadzonej przez Zarząd Kompanii wobec Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z. o. o.

Według przesłanego mi pisma Kompania Węglowa S.A., która jest 100 % właścicielem wspomnianej spółki, podejmuje wszelkie działania w celu znacznego ograniczania działalności Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z. o. o., co w końcowym efekcie ma doprowadzić do jej likwidacji. Z przesłanego mi pisma wynika, że firma ta zatrudnia około 1500 pracowników, których większość pracowała w kopalnianych oddziałach ochrony lub została przekazana do Konsorcjum w wyniku prowadzonej restrukturyzacji zatrudnienia na kopalniach. Regulowała to Uchwała Nr 2101/2005 Zarządu Kompanii Węglowej S.A. w sprawie usprawnienia modelu ochrony osób i mienia w Kompanii Węglowej S.A., a następnie Uchwała nr 690/2012 Zarządu Kompanii, w sprawie przyjęcia "Polityki Cen Transferowych w zakresie usług ochrony osób i mienia", w której uzasadnieniem jej podjęcia oraz wybór metody ustalenia cen transferowych był m. in. Zapis w brzmieniu : "Specyfika chronionych obiektów obliguje KOK Sp. z. o. o. do zachowania najwyższych standardów świadczonych usług. Wymaga to zatrudnienia pracowników licencjonowanych, zawierania z nimi umów o pracę i zapewnienia im odpowiednio wysokiego wynagrodzenia (parytet płacowy dla pracowników licencjonowanych w stosunku do pracowników nie posiadających licencji). W tej sytuacji należy stwierdzić, że transakcje KOK Sp. z. o. o. z podmiotami powiązanymi dotyczą usług o charakterze unikalnym ( ściśle dostosowanym do potrzeb usługobiorców, wynikających m. in. Z wielkości i wartości aktywów wymagających ochrony), a zatem w analizowanym przypadku nie ma możliwości zastosowania porównania zewnętrznego, co wyklucza oparcie się na metodzie porównywalnej ceny niekontrolowanej".  Panie Ministrze, jak wskazują Zakładowe Organizacje Związkowe, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z. o. o. wynosi 2.095,70 zł, a dominującą forma zatrudnienia jest umowa o pracę, która gwarantuje stabilność zatrudnienia oraz motywuje pracowników wykonujących trudny zawód ochroniarza. Warto podkreślić, że specyfika ochranianych przez spółkę obiektów ( rozległe obszary, trudny i niebezpieczny teren, praca pod gołym niebem) wymaga od ochroniarzy 100% sprawności, stąd też Konsorcjum nie jest w stanie osiągnąć wymaganego współczynnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, gwarantującego uzyskanie statusu Zakładu Pracy Chronionej.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje Zakładowe Organizacje Związkowe wyrażają głębokie zaniepokojenie działaniem Zarządu Kompanii Węglowej S.A., która w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, ze względu na niestabilną sytuację polityczno- militarną u naszego wschodniego sąsiada ogłasza przetargi na ochronę poszczególnych kopalń Kompanii Węglowej S.A., a nie zleca tego zadania Spółce "Córce", celowo do tego powołanej.

Panie Ministrze dodam, że treść przesłanego mi pisma, wskazuje, że zapisy w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia jednoznacznie dyskryminują wspomnianą spółkę, gdyż jako jedyne kryterium wyboru najlepszej oferty przyjęto cenę pomniejszoną o odpisy możliwy do uzyskania z tytułu należnych wpłat na PFRON, a więc preferujące tylko Zakłady Pracy Chronionej. Jedynym wyjściem w tej sytuacji dla Konsorcjum byłyby zmiany umów o pracę na umowy cywilno-prawne, ponieważ 90% kosztów stanowią koszty pracy.

Pracownicy Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z. o. o. zwrócili się do mnie o pomoc w powyższej sprawie, ponieważ pomimo wielokrotnych rozmów i spotkań Zespołu powołanego do restrukturyzacji KOK Sp. z. o. o.  Zarząd Kompanii nie zamierza przedłużyć umów na ochronę w trybie art. 136 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych ze swoją Spółką "Córką" co budzi ogromne niezadowolenie i niepokój wśród pracowników i ich rodzin.

Szanowny Panie Ministrze ze względu na powyższe zwracam się do Pana z zapytaniami:

 

  1. Jakie przesłanki stoją za tym, że spółka, która zatrudnia osoby sprawne, na umowy cywilnoprawne, aby wziąć udział w przetargu Kompanii Węglowej, jest zmuszona zmienić umowy cywilno-prawne na umowy o dzieło, lub zatrudnić osoby niepełnosprawne?

  2. Jakie Pan Minister poczyni działania, aby usługi ochrony majątku Oddziałów Kompanii Węglowej S.A. nadal były wykonywane przez Konsorcjum ochrony Kopalń Sp. z. o. o., która wcześniej była przez Kompanię Węglową S.A. w celu zwiększenia bezpieczeństwa ochrony jej majątku?

  3. Jakie Pan Minister poczyni działania, aby płatności za usługi były regulowane przez K.W.S.A. w takim terminie, który nie spowoduje upadłości KOK Sp. z. o. o. , co w chwili obecnej zmusza wspomnianą spółkę do zaciągania kredytów niezbędnych do bieżącego realizowania zobowiązań pracowniczych i publiczno-prawnych?

    Poseł na Sejm RP

    Grzegorz Tobiszowski