Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem z dnia 25 listopada 2014 r. (znak: SPS-023-29456/14) dotyczącym interpelacji posła Tadeusza Arkita w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych poniżej przedstawiam odpowiedź na przedmiotową interpelację.

   Zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888), której przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., organizacja odzysku opakowań ma obowiązek uwzględniać do dnia 31 grudnia 2020 r. oraz w latach następnych w osiągniętym poziomie łącznego odzysku i recyklingu docelowo co najmniej 50% odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych, które organizacja odzysku opakowań ma obowiązek uwzględniać do końca 2020 r. w osiągniętych poziomach łącznego odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, zostały określone w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 412).

   Nałożenie tego obowiązku na organizacje odzysku miało na celu stopniowe tworzenie krajowego systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zwiększenie jego efektywności oraz konieczność realizacji zobowiązań międzynarodowych, a w szczególności o zagospodarowanie odpadów opakowaniowych ze strumienia odpadów komunalnych, w których odpady opakowaniowe zajmują znaczną część.

   Ponadto, zgodnie z art. 23 ust. 5 przedmiotowej ustawy, w przypadku odpadów opakowaniowych pochodzących wyłącznie z gospodarstw domowych dokumenty DPO i DPR są wystawiane przez przedsiębiorcę prowadzącego recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych na wniosek:

   1) podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości albo

   2) prowadzącego instalację regionalną do przetwarzania odpadów komunalnych, albo

   3) podmiotu prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, albo

   4) gminy organizującej odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) gminy zostały zobowiązane do zapewnienia selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmującego co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, jak również zapewnienia osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami.

   Mając na uwadze masę odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe oraz osiągane przez gminy poziomy, a także biorąc pod uwagę fakt, że według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r. w Polsce jest 2479 gmin, wydaje się, że istnieje możliwość potwierdzenia przetworzonej masy odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych przez organizacje odzysku opakowań w osiągniętych przez nie poziomach odzysku i recyklingu.

   Pragnę również podkreślić, że wniosek o wydanie dokumentów DPO i DPR w odniesieniu do odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych może również złożyć podmiot prowadzący regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych.

   W Polsce, wg stanu na grudzień 2013 r., istnieją 124 instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (MBP). Potencjał przetwarzania odpadów w tych instalacjach w części mechanicznej kształtuje się na poziomie 8,8 mln Mg/a, natomiast w części biologicznej wynosi ok. 3,2 mln Mg/a. Do roku 2020 według wojewódzkich planów gospodarki odpadami (stan na marzec 2013 r.) planowana jest budowa kolejnych 68 instalacji MBP o mocy przerobowej w części mechanicznej 4,3 mln Mg/rok i w części biologicznej - ok. 2 mln Mg/rok. Są to więc dodatkowe możliwości pozyskiwania przez organizacje odzysku dokumentów potwierdzających odzysk i recykling odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych.

   W kraju oprócz instalacji MBP znajdują się 172 kompostownie odpadów oraz 1 spalarnia odpadów komunalnych. W trakcie realizacji znajduje się 6 spalarni odpadów komunalnych (o mocy przerobowej 1044 tys. Mg/rok). Natomiast do końca roku 2020 planowane jest powstanie 26 kompostowni odpadów (o mocy przerobowej 236,2 tys. Mg/rok).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Ostapiuk

   Warszawa, dnia 17 grudnia 2014 r.