Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Aby stwierdzić, czy dana substancja jest czy nie jest środkiem zastępczym, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej muszą go najpierw przebadać. W przypadku pozytywnego wyniku koszty badania ma ponosić podmiot wytwarzający lub wprowadzający dany środek do obrotu. W praktyce koszty te ponieść musi najpierw dany organ inspekcji sanitarnej. W budżecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej brak jest środków finansowych na ten cel, a powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne najczęściej nie dysponują rezerwami, które mogłyby przeznaczyć na badania. Brak funduszy utrudnia prowadzenie postępowania administracyjnego, a bez wyników analiz jest ono bezzasadne. Brak jest również wyznaczonych laboratoriów referencyjnych, które zajmowałyby się badaniem środków zastępczych. Obecna sytuacja stanowi potencjalny powód do kwestionowania przez strony postępowania przedstawionych wyników badań oraz wyboru przez organy inspekcji sanitarnej konkretnych laboratoriów. Brakuje także wytycznych dotyczących sposobu zniszczenia produktu, który w wyniku przeprowadzonego badania został uznany za środek zastępczy.

   Daje to możliwości odwoławcze od decyzji inspektora sanitarnego.

   W związku z tym moje pytania:

   1. Czy nie należałoby rozważyć wyłonienia w drodze przetargu referencyjnego laboratorium, które przeprowadzałoby na zlecenie organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej badania zatrzymanych środków zastępczych?

   2. Czy ministerstwo opracowuje procedury zniszczenia środka zastępczego w wyniku przeprowadzenia badań potwierdzających, że dany produkt nim jest?

   3. Czy nie należałoby określić budżetu (rezerwy) w ramach Państwowej Inspekcji Sanitarnej na przeprowadzenie tego typu badań? W znacznej większości pieniądze te byłyby zwracane przez podmioty, których produkty podlegały badaniom.

   4. Czy ministerstwo bierze pod uwagę takie rozwiązania i kiedy miałyby być wprowadzone w życie?

   Z poważaniem

   Posłanki Janina Okrągły

   i Barbara Czaplicka

   Warszawa, dnia 5 listopada 2014 r.