Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny: Jednostki ochotniczych straży pożarnych są w Polsce instytucjami o szczególnie wysokim poziomie szacunku i akceptacji. Niosą one pomoc nie tylko w czasie pożarów, lecz także w czasie różnorodnych zagrożeń ekologicznych, klęsk oraz niebezpiecznych zdarzeń, które występują na danym terenie. Działają intensywnie i niezwykle wszechstronnie w swoich środowiskach lokalnych, są swoistą szkołą wychowania obywatelskiego, współpracy i współodpowiedzialności.

   Kilkadziesiąt tysięcy działających w strukturach ochotniczych straży pożarnych w całym kraju strażaków ochotników niejednokrotnie z poświęceniem zdrowia, a nawet życia uczestniczy co dzień w wielu akcjach ratowniczych. Wielokrotnie zdarza się, że podczas takich akcji osoby, które nie są zawodowymi strażakami, odnoszą w związku z prowadzonymi działaniami rany czy nawet uszkodzenia ciała, które rzutują na późniejszy dobry stan zdrowia.

   Wydaje się, że potrzeba zapewnienia strażakom niezawodowym, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na okres niezdolności do pracy jest zasadną formą zadośćuczynienia i pomocy osobom, które same narażają swoje życie i zdrowie dla ratowania innych. Obecnie taka forma wsparcia dla strażaków ochotników chociażby w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej nie jest zagwarantowana.

   Pytanie: Czy ministerstwo planuje wprowadzić rozwiązania, które zapewnią strażakom ochotnikom, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami, zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy?

   Z wyrazami szacunku

   Posłowie Małgorzata Adamczak i Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 21 października 2014 r.