Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pań posłanek Janiny Okrągły i Barbary Czaplickiej, przesłaną przy piśmie wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 2014 r. pana Marka Kuchcińskiego, znak: SPS-023-28677/14, w sprawie ograniczenia dostępu do e-papierosów, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   Obecnie oferowane na rynku inhalatory, zwane potocznie e-papierosami, nie należą do wyrobów tytoniowych, w związku z tym nie podlegają przepisom ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.), używanie e-papierosów nie jest tożsame z paleniem wyrobów tytoniowych. Urządzenia te i stosowane w nich roztwory występują na rynku jako przedmioty użytku na zasadach wynikających z ustawy z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275) i są ogólnie dostępne.

   Ponadto uprzejmie informuję, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322) oraz przepisami rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniającego dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/ 93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, wyroby typu: wkład do e-papierosów, ze względu na swój skład, traktowane są jako mieszaniny chemiczne.

   Odnosząc się do pytania pierwszego i drugiego, pragnę uprzejmie poinformować, iż z informacji zawartych w raporcie z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego do palenia e-papierosów przyznaje się 3% ogółu dorosłych Polaków. Należy również podkreślić, iż elektroniczne papierosy powodują uzależnienie od nikotyny, w związku z czym mogą również przyczynić się do wzrostu palenia tytoniu wśród młodzieży. Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe (GATS) zrealizowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia w latach 2009-2010 wykazał, że w grupie osób w wieku 15-19 lat eksperymentowanie z paleniem tytoniu zadeklarowało 32,7% mężczyzn i 26,9% kobiet. Dodatkowo w wieku 11-17 lat regularnie palić tytoń rozpoczęło obecnie palących 39,6% mężczyzn i 28,6% kobiet. Należy również zwrócić uwagę na łatwiejszy dostęp do wyrobów tytoniowych u osób niepełnoletnich mieszkających w miastach, prawie 2/5 osób (37,7%), które w wieku 14 lat rozpoczęły palenie, były mieszkańcami dużych aglomeracji.

   Nawiązując do pytania trzeciego, uprzejmie informuję, iż w chwili obecnej Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi badań pod kątem określenia wpływu elektronicznych papierosów na stan zdrowia. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dotyczące elektronicznych papierosów oparte jest na bezstronnych międzynarodowych badaniach i publikacjach naukowych oraz specjalistycznej międzynarodowej literaturze związanej z przedmiotowym zagadnieniem.

   Odnosząc się do pytania czwartego, uprzejmie informuję, iż w dniu 29 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana ostateczna wersja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów. Państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązane są do skoordynowanych prac i działań mających na celu wdrożenie jej postanowień do dnia 20 maja 2016 r.

   Wspominana dyrektywa pozostawia państwom członkowskim swobodę w zakresie regulowania ograniczeń wiekowych w odniesieniu do sprzedaży papierosów elektronicznych. W ocenie Ministerstwa Zdrowia takimi regulacjami powinny zostać objęte wszystkie produkty zawierające nikotynę z uwagi na jej udowodnioną bardzo silną toksyczność dla organizmu ludzkiego, a także konieczność podejmowania działań utrudniających (szczególnie osobom młodym) wchodzenie w nałóg nikotynizmu.

   Ponadto zgodnie z przepisami ww. dyrektywy, producenci i importerzy papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych obowiązani będą zgłaszać dany wyrób właściwym organom państw członkowskich. Przedmiotowe zgłoszenie zawierać będzie m.in. informację na temat wszystkich składników i substancji wydzielanych w wyniku korzystania z wyrobu oraz dane toksykologiczne dotyczące składników i substancji wydzielanych w produkcie, w tym po podgrzaniu, ze szczególnym odniesieniem do wpływu ich wdychania na zdrowie konsumentów, uwzględniając m.in. ich działanie uzależniające.

   Dodatkowo warto podkreślić, że przepisy wspominanej dyrektywy nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii dotyczących środowiska wolnego od dymu, także w odniesieniu do papierosów elektronicznych. Jednak jej przepisy zachęcają państwa członkowskie do wprowadzenia takich regulacji w ramach ich jurysdykcji.

   W związku z powyższym obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają stosowne prace dotyczące opracowania odpowiednich rozwiązań mających na celu m.in. regulację rynku e-papierosów w Polsce, w tym przepisów dotyczących ich ewentualnego zakazu używania w miejscach publicznych np. w środkach pasażerskiego transportu, szkołach lub placach zabaw, które w przypadku przyjęcia projektu przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia skierowane zostaną w bieżącym roku do opinii i konsultacji publicznej.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 17 października 2014 r.