Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie obserwuje się olbrzymią popularność e-papierosów, również wśród niepełnoletniej młodzieży. Swoista moda na używanie tego rodzaju gadżetu widoczna jest wyraźnie także w autobusach komunikacji miejskiej czy też w pociągach.

   Producenci e-papierosów reklamują je jako środek pozwalający uwolnić się od nałogu lub też jako nieszkodliwy środek zastępczy. Uatrakcyjniają ich opakowania, wizualną formę, tak aby osoby w każdej docelowej grupie wiekowej, w zależności od płci i statusu społecznego, mogły znaleźć coś dla siebie. Można kupić e-papierosy z najwyższej półki, eleganckie i klasyczne oraz kolorowe, atrakcyjne dla młodzieży. Ich wygląd stale podąża za modą, tworząc z nich akcesoria pozwalające wyrazić swoją indywidualność. Ich dodatkowym walorem ma być cała gama dostępnych smaków. Producenci zapewniają, iż e-papierosy palone w miejscach publicznych praktycznie nie powodują problemu biernego palenia. Tymczasem pojawia się coraz więcej doniesień o ich szkodliwości. W dymie z e-papierosów znaleziono niebezpieczne substancje, np. formaldehyd.

   Skala występowania tego zjawiska jest bardzo duża. Na świecie poszczególne miasta i państwa zakazują palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych, wprowadzają limity wieku uprawniające do ich zakupu, nakazują umieszczanie na ich opakowaniach ostrzeżeń dotyczących nikotyny. W Polsce też są już miasta, które podjęły uchwały zakazujące używania e-papierosów w takich miejscach, jak środki komunikacji miejskiej, kina czy też szkoły.

   W związku z tym proszę o odpowiedź na pytania:

   1. Czy w Polsce prowadzone są badania pod kątem określenia skali występowania tego problemu?

   2. Czy znana jest wielkość i tendencje rozwoju rynku e-papierosów w Polsce?

   3. Czy w Polsce prowadzone są badania pod kątem określenia wpływu e-papierosów na stan zdrowia e-palaczy, palaczy biernych, młodocianych?

   4. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie zmian ustawowych dotyczących:

   - ograniczenia palenia e-papierosów w miejscach publicznych,

   - zakazu sprzedaży nieletnim,

   - kontroli nad zawartością nikotyny i innych substancji w e-papierosach?

   Z poważaniem,

   Posłanki Janina Okrągły i Barbara Czaplicka

   Warszawa, dnia 12 września 2014 r.