Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! Zwracam się z wnioskiem o ujednolicenie formy, sposobów nawigacji oraz logiki i reguł prezentowania informacji na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministerstw i urzędów centralnych.

   Strony internetowe administracji publicznej, firm, stowarzyszeń, instytucji służą do komunikacji z obywatelem, klientem nie tylko w celach promocyjnych, ale również w celach informacyjnych. Powinny być narzędziem, dzięki któremu osoba zainteresowana w łatwy i przyjazny sposób uzyska dostęp do wyczerpujących informacji na żądany temat. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa, urzędy centralne komunikują się ze społeczeństwem także przy pomocy stron internetowych. Jednakże obecny stan tych stron, ich wygląd, layout, logika, sposób poruszania się, docierania do analogicznych informacji są odmienne dla każdego z resortów czy urzędów centralnych. W istotny sposób utrudnia to sprawne poruszanie się po nich i odszukanie żądanych informacji oraz zniechęca potencjalnych klientów tej informacji.

   Jeżeli traktujemy administrację publiczną, w tym rząd, jako jedną całość, to wskazane by było, aby wszystkie resorty miały jeden wspólny i ujednolicony schemat stron internetowych lub przynajmniej zgodność powinna być osiągnięta na poziomie 90%. Każdy użytkownik, niezależnie od tego, na stronie jakiego ministerstwa poszukuje informacji, powinien za każdym razem oraz według tego samego schematu, domyślnej logiki mieć możliwość prostego i szybkiego dotarcia do analogicznych treści.

   Określenie potoczne ˝Polska resortowa˝ zobrazowane jest właśnie stronami internetowymi resortów, w tym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz niespójną polityką informacyjną. Jeśli mamy przestać mówić o Polsce resortowej, to właściwe byłoby ujednolicenie szablonów stron internetowych wszystkich ministerstw, logiki stron i schematów prezentowania informacji.

   W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

   1. Czy prowadzona jest ocena przyjazności stron internetowych rządu i urzędów centralnych?

   2. Czy planowane jest wprowadzenie ujednoliconego schematu dla rządowych stron internetowych i ułatwienie korzystania z nich?

   3. Kiedy rządowe strony internetowe zostaną przystosowane dla osób słabowidzących?

   Z wyrazami szacunku

   Posłanki Janina Okrągły i Barbara Czaplicka

   Warszawa, dnia 12 września 2014 r.