Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra o przedstawienie argumentów merytorycznych decyzji wykreślenia Stadniny Koni Prudnik z wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i zakwalifikowanie jej do grupy spółek do prywatyzacji i sprzedaży udziałów.

   W piśmie z dnia 8 sierpnia 2014 r., nr Kpk-093-7/13, do pana W. Kutyły, wiceprezesa NIK, pan minister T. Nalewajk, odpowiadając na informację o wynikach kontroli realizacji zadań i gospodarki finansowej stadnin koni należących do Skarbu Państwa, poinformował o projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie MRiRW z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Projekt nie przewidywał wykreślenia Stadniny Koni Prudnik. Natomiast taka informacja została podana 26 sierpnia na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez panów ministra K. Plocke i prezesa ANR L. Świętochowskiego.

   Jak podano w tej komisji, podstawowymi kryteriami za wyłączeniem spółek z wykazu i przeznaczeniem ich do prywatyzacji i sprzedaży udziałów była analiza finansowa i organizacyjna spółki, perspektywa, możliwość wyjścia czy tendencje, jakie w tym obszarze w danych spółkach zachodzą, oraz znaczenie działalności prowadzonej przez daną spółkę.

   Natomiast patrząc na dokonania Stadniny Koni Prudnik i wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK, taka sytuacja nie dotyczy tej stadniny.

   Przedstawiamy następujące argumenty przemawiające za pozostawieniem stadniny koni w Prudniku w gronie spółek strategicznych dla polskiego rolnictwa:

   1. Majątek spółki od 2004 r. do 2013 r. wzrósł od 6342 mln zł do 21 076 mln zł.

   2. Wynik finansowy - spółka nigdy nie wykazała straty finansowej, wg kontroli NIK przeprowadzonej w 2013 r. SK Prudnik za lata 2011 i 2012 osiągnęła najlepszy wynik finansowy spośród spółek ANR zajmujących się hodowlą koni. Ta sama kontrola wykazała, iż spółka mieści się w sporządzonym przez ANR współczynniku strategiczności (IS) w przedziale 4-5 (dla SK Prudnik IS = 4,7), tj. ma wszystkie argumenty dla pozostania spółką strategiczną i niepodlegającą prywatyzacji.

   3. Od roku 2005 spółka poczyniła ogromne wydatki inwestycyjne, tj. budowa nowej obory na 530 krów wraz z infrastrukturą, silosów na przechowywanie zbóż o pojemności 6500 t oraz wiele innych, w tym odnowienie parku maszynowego (sprzętu rolniczego).

   4. Hodowla koni zachowawczej rasy małopolskiej jako jedna z trzech w zasobach ANR - Prudnik, Janów Podlaski, Walewice. Po prywatyzacji może pozostać tylko Janów Podlaski.

   5. SK Prudnik przejęła najlepszy materiał hodowlany z SK Moszna, SK Ochaby przed ich prywatyzacją. Ma jeden z najlepszych materiałów genetycznych wielu rodzin żeńskich, wynikiem czego jest potomstwo osiągające bardzo dobre wyniki sportowe. Od roku 2008 konie wyhodowane w SK Prudnik wygrywają ranking koni wyhodowanych w Polsce w konkurencji skoków przez przeszkody (ogiery Imequyl i El Camp). Zajmowały tym samym najwyższe miejsce w światowym rankingu koni sportowych (World Breeding Federation of Sport Horses) ze wszystkich koni wyhodowanych w Polsce.

   6. SK Prudnik od lat kwalifikuje najwięcej koni do próby selekcyjnej, jaką są MPMK (Mistrzostwa Polski Młodych Koni), w których od lat zdobywa wiele medali w skokach i WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). W 2013 r. trzy konie hodowli SK Prudnik wystartowały w mistrzostwach Europy - ogiery Imequyl i El Camp w skokach przez przeszkody oraz wałach Senior we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Żadna stadnina państwowa ani prywatna nie może pochwalić się takimi osiągnięciami. W roku 2014 El Camp został mistrzem Polski juniorów w skokach oraz zajął 8. miejsce w mistrzostwach Europy juniorów. Wałach Jak Chef został mistrzem polski seniorów w konkurencji WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) - najtrudniejszej konkurencji jeździeckiej.

   7. W roku 2013 przeprowadzono drugi w Polsce skuteczny embriotransfer u klaczy, z którego w 2014 r. urodziło się źrebię - klaczka.

   8. Spółka poddaje próbom dzielności ogiery, które zostają uznane i dopuszczone przez Polski Związek Hodowców Koni do rozrodu. Ze stadnin hodujących konie małopolskie w roku 2013 uznano trzy, w tym dwa z SK Prudnik. Z uznanych do rozrodu ogierów rasy małopolskiej 75% pochodzi ze stadnin państwowych.

   9. Hodowla bydła holsztyno-fryzyjskiego odmiany czerwono-białej (tylko w trzech spółkach - SK Prudnik, OHZ Głogówek, OHZ Przyrzeczyn Zdrój), największe stado w Polsce krów rasy zachowawczej (pod nadzorem Instytutu Zootechniki) polskiej czerwono-białej.

   10. Sprzedaż męskiego materiału hodowlanego - buhajków ok. 20 rocznie do zakładów unasieniania w celu wyceny hodowlanej i do rozrodu (najwięcej w 2013 r. ze wszystkich spółek ANR).

   11. Sprzedaż żeńskiego materiału hodowlanego - dla rolników indywidualnych. Jest to jedna z większych sprzedaży materiału ze wszystkich spółek ANR. Ponadto prowadzony jest program przenoszenia zarodków (embriotransfer). W 2013 r. poddano płukaniu 23 krowy (najwięcej ze wszystkich spółek ANR).

   12. Spółka prowadzi genomowanie (określenie wartości hodowlanej na podstawie DNA) jałówek.

   13. Zwierzęta uczestniczą w krajowych i regionalnych wystawach hodowlanych, uzyskując najwyższe tytuły hodowlane.

   14. Stadnina koni wkomponowuje się w turystyczną strategię gminy Prudnik jako miejsce wypoczynku i rekreacji konnej, dając szansę rozwoju i zajęć dla okolicznej młodzieży szkolnej.

   15. Prywatyzacja spowodować może utratę zatrudnienia dla ponad 90 ludzi, a tym samym przejęcie przez gminę średnio ok. 180 ludzi do utrzymania. Gmina Prudnik należy do gmin o najwyższym bezrobociu w województwie opolskim (bezrobocie w lipcu w powiecie prudnickim - 17,2%, w województwie opolskim - 12,8%, w Polsce - 11,9%). Można przyjąć, że SK Prudnik, zatrudniając 90 pracowników, tworzy 90 gospodarstw po prawie 27 ha ziemi (2400 ha/90 osób). Jest to zatrudnienie w rolnictwie gminy Prudnik, którego nikt po prywatyzacji nie utrzyma.

   16. SK Prudnik to miejsce odbywania praktyk rolniczych dla uczniów miejscowego zespołu szkół rolniczych, studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Krakowie i SGGW w Warszawie. To miejsce, gdzie praktykanci mogą poznać nowoczesne wielkoobszarowe gospodarstwo rolno-hodowlane (produkcja roślinna, hodowla bydła i koni).

   Dzięki osiąganym wynikom w hodowli zarówno koni, jak i bydła SK Prudnik rozpoznawalna jest w kraju jako jedna z lepszych hodowli zarodowych, będąc chlubą dla naszego kraju.

   Stadnina koni w Prudniku powinna więc być uznana za spółkę strategiczną dla polskiej hodowli koni i krów.

   Dlatego też zwracamy się do Pana Ministra:

   1) o szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego stadnina koni w Prudniku została wyłączona z wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i zakwalifikowana do spółek do prywatyzacji,

   2) o wprowadzenie zmian w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie MRiRW z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i zweryfikowanie listy spółek wyłączonych z wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 12 września 2014 r.